- 20 - ONDER PIJEM VERBOEGEM door mrCaspar van Heel. Op 18 februari j .1. was het *1-00 jaar geleden dat Middelburg zich-möest overgeven aan de prins van Oraöje, 'Prins ïiTillem en Mondragon waren het eens geworden over de overdracht van Mid delburg. Mondragon had vrije aftocht voor alle rooms-katholieke geestelijken weten te bedingen. Deze geestelijken mochten niets meenemen dan hun eigen kleren. Het is bekend dat de zestien nog overgebleven kanunniken van de abdij van Middelburg op 22 februari 157*1 de stad verlieten en die avond in Terneuzen aankwamen. De volgende dag werd door gereisd naar Antwerpen waar de kanunniken hartelijk onthaald werden in de St. MichielsabdijDat hoorde ook zo, want de St. Michielsabdij van Antwerpen was de moederabdij van de Onze lieve Vrouwenabdij van Middelburg. Het is ook bekend dat de kanunniken zich niet hielden aan de bepaling, dat ze slechts hun eigen kleren mee mochten nemen. Onder hun pijen namen ze een aantal belangrijke archiefstukken mee. Met de herinnering aan de beeldenstorm nog vers in het geheugen konden ze nauwe lijks verv/achten, dat calvinisten goed voor het archief zouden zorgen. Bovendien hoopten de kanunniken, dat de kansen eens zouden keren, zodat de abdij opnieuw in bezit genomen kon wor den. Het was daarom verstandig een aantal belangrijke archief stukken in veiligheid te brengen. Het is niet bekend hoeveel archiefstukken en welke precies werden meegenomen. In de inventaris van het archief van de abdij van Middelburg door mrR. Fruin 's-Gravenhage 1901) geeft de auteur een overzicht van een verzameling archief stukken, die volgens hem berust hebben in de St. Michiels abdij van Antwerpen. In de Acta Sanctorum, Junius X, gedrukt in 1695 worden 33 oorkonden vermeld. Bij mijn onderzoek naar de geschiedenis van de abdij ter voorbereiding van een ten toonstelling in voorjaar 1973 stuitte ik op een inventaris uit 1619 van deze verzameling, die minstens 52 oorkonden en 12 re keningen vermeldt. In deze inventaris werden de archivalia ge noemd die op 13 april 1619 door een zekere jonkheer Jacob van Nes aan de abt van St. Michiels worden overgedragen. Jacob van Nes had deze stukken uit Holland verzameld uit handen van de genen, die mogelijk tot nadeel van de abdij van Middelburg de

Nehalennia | 1974 | | pagina 22