- 33 - sierd wordt." Besloten wordt een nieuwe kerk te laten ontwerpen en de oude af te breken. Alleen de heer J.Everwijn is tegen af braak en acht herstel van de bestaande kerk verkieslijker. De architect Beïlingwout uit Rotterdam maakt een tekening van een nieuwe kerk die 28.000 kost. In 1867 is deze gereedgekomen (zie fig.2). Architectonisch gezien is het gebouw wat groot in de kleine dorpsring. Mr. Jacob Moolenburgh, ambachtsheer van Zonneraaire, heeft blijkens een gevelsteen, de eerste steen ge legd op 24 april 1867. Op 5 juli 1705 kwamen diens voorouders Aman Moolenburgh en zijn vrouw raet attestatie uit Koordgouwe naar Zonneraaire. Hun afstammelingen hadden zitting in het dorpsbestuur en behoorden tot de welgestelden. In de huidige kerk trof ik onder kerkbanken aan de zuidkant enkele oude grafzerken aan die uit het oude kerkje bewaard ble ven o.a. van Jacques Thijbouts, schout van Zonneraaire, die 5 juli 1642 overleed, 64 j. oud. Van een sekretaris van Zonne raaire die 8 okt1638, overleed (74 j.)- En dan een prachtige gave zerk van ds Bartholomeus van der Port en diens vrouw, van 1679.. Uit de oude kerk had men ook de kanselbijbel meegenomen -naar de nieuwe. Tot aan het predikantschap van ds Duvekot (1958-1964) bezat de kerk deze bijbel, die op 12 raei 1737 voor het eerst werd gebruikt. In een onhistorische bui heeft men dit boek ver kocht om er een nieuwe kanselbijbel voor te kunnen terugkopen. Voor in de oude bijbel stond dat deze bijbel "tot welstant en, cieraad der kerke in den beginne des. H.Dienst van ds Wilhelmus van Yssum, op sijn versoeck" op de kansel is gelegd. Het was- een geschenk van de toenmalige ambachtheer van het dorp, Maurits .Adriaan de Savornin en het dorpsbestuur. De dank aan de gevers komt tot uiting in deze woorden "wenschende dat de Heere van Hemel en aarde Haar E.E. Personen en Familien met het dierbaar ste sijner zegeningen gelieve t.e bekroonen en Haar E.E. nog lange doe zijn, waare voedster-Heeren van sijn Kerk.Leden van het dorpsbestuur waren toen: Pieter Rotti, schout en Willem Viergever, sekretaris en nog enkele schepenen. GemeenteledenVolgens Calvijn in zijn kerkorde had de kerke- raad tot taak: rassembler le peuple et rapporter les scandales of in goed hollands: het volk in de kerk samen te brengen en hun misdragingen te rapporteren. Dat gebeurde ook hier. Als het avondmaal gevierd werd kwam de levenswandel ter sprakeDegenen die ergernis gaven, kregen een berisping of mochten niet aan het Avondmaal deelnemen. Deze vorm van tucht diende om een heilig

Nehalennia | 1974 | | pagina 35