- 35 - enkele gemeenteleden hem bij de classis aan wegens onzuiver heid in de leer. Schout en schepenen bemoeien zich met de kwestie en verzoeken de classis om maatregelen. Ze geven een goed getuigenis van hun dominee: "hij is seer neerstigh ende getrouw in sijn ampt en bedienen, gesont in de leer, en vroom van leven, richtig in sijnen handel ende wandel." In de franse tijd was hier ds Petrus Nauta werkzaam van 1792 tof zijn dood in 1805. De kerkerekeningen vermelden dat hij in de "thuin van de kerk" (plaats waar kerkeraad zit) op 30 augustus 1805 begraven werd voor 2. Tijdens de franse bezetting verdienden de dominees niet veel en daarom recla meert hij tegen een aanslag hem opgelegd voor de burgerbewape ning. Bij een statistisch onderzoek door het franse bestuur in 1811 blijkt Albert Goedkoop "ministre de la religion reformeé". Tegen pokkenvaccinatie verzet zich een klein aantal inwoners om godsdienstige redenen: il n'y a qu'un trés petit nombre d'habitans qui craignent d'attirer sur eux les jugements de la providence, espèce de superstition". Een merkwaardig afscheidscadeau kreeg ds Wouter Leonard van Óosterzee (1815-1821Als bewijs van aandenken schenkt men hem een ledikant staande in de achterkamer der pastorie. Over de pastorie nog het volgende. Dat is het huis met de trapgevel aan de dorpsring, die thans Prof. Zeemanstraat heet, genoemd naar Pieter Zeeman, die hier 25 mei 1865 geboren werd. Vanaf 174-3 woonden in dit huis predikanten die het huis telkens aan hun opvolger verkochten. In 1778 wordt het: huis eigendom van de kerk die het kocht voor 250 pond Vlaams 1500) van ds Hoering. Tot 1882 was het huis pastorie, waarna het gezin Zee man naar een nieuwe pastorie aan de Zuidweg vertrok. Het oude huis werd woonhuis van particulieren, later gemeentehuis en is thans weer na de opheffing van de burgerlijke gemeente, door particulieren bewoond (zie figuur 3)Ds Catharinus Forandinus Zeeman kwam in 1862 naar Zonnemaire; zijn zoon Pieter werd er drie.jaar later geboren en zou het dorp beroemd maken omdat hij in 1904 de Nobelprijs won. Zeeman sr was de moderne richting toegedaan. D.w.z. dat hij vrijzinnig dacht over de niet voor het verstand aannemelijke, bovennatuurlijke geloofswaarheden. -P 15,juni 1902 herdacht ds Zeeman het feit dat hij 40 jaar in Zonnemaire stond. Men kende toen nog niet het verplichte emeri taat op 65-jarige leeftijd. Zeeman, 73 'jaar oud, hield een her denkingspreek onder de titel:11 Eene 40-jarige Evangeliebediening te Zonnemaire." Tekst: Handelingen 7 36, waar van Mozes gezegd

Nehalennia | 1974 | | pagina 37