- 2 - MEDEDELINGEN VAN DE ZEEUWSE VERENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK. De vorige maal is de beantwoording van nr. 18 blijven liggen, deze zal dus nu voornamelijk een beurt krijgen. Maar vooraf enkele woorden over de veheugende belangstèlling die getoond is voor de werktekening van J. Fraahje van een zuid-bevelandse boerenwagen, met onderdelen en hun benamingen in. nr19. Zelfs buiten onze eigen ledenkring kwamen inzendingen binnen en door verscheidenen was de medewerking ingeroepen van (ex-)wagenma- kers ter plaatse. Zo vroeg mevr, M.C.A. Mol - Geluk te St. Anna- land inlichtingen van Joh. van de Repe.aldaar; D. Roozemond (Stavenisse) zönd. eën werktekening-in, gemaakt door A.J. Smits aldaar en voegde er een eigen foto bij van een toolse wagen, nog aanwezig te Schakerloo (gem. Tholen)Door bemiddeling van irC.P.J. Rosier ontvingen we een aantal bijzonderheden, ver strekt door de oud-wagenmaker A. van der Hage (83 jr) te Kort- gene; P.J. van Langeraad (Nóordgouwe) gaf zelf schetsen van een schouwse wagen met onderdelen. J. Fraanje van Borssele deed. ook weer mee - en hoe - Hij gaf zich de moeite al de on derdelen nog eens "op s'n bossels" te noemen en schreef boven dien over tal van bijzonderheden van het ambacht; hij geeft een lijst van wagenmakers uit zijn eigen familie, die sinds 1756 in Borssele werkzaam waren en noemt een aantal wagenmake rijen elders op Zuid-Beveland uit de tijd, omstreeks 1900, toen de wagenmakerij nog bloeide en er plaatselijke en lande lijke verenigingen waren, die het contact tussen deze vakmen sen in stand hielden. A.P. Bil, oud-onderwijzer en vele jaren lid-medewerker aan het Zeeuwse Woordenboek en nog altijd be langstellend lid, stamt uit een wagenmakersfamilie op St. Maartensdijk. Hij geeft veel herinneringen uit zijn jonge jaren over de wording van de boerewagen "van de .grond af", beginnend met het kopen van de olmenbomen op de Toolse dijken, die in "plaeten" gezaag'd, de grondstof vormden voor dit kun stige ambacht-, enz. enz. Ook in Zeeuws-Vlaanderen behoort de wagenmakerij tot het ver leden; de"'inzenders weten nog, dat eens elk dorp één of meer families het ambacht beoefenden, maar 'geven maar' enkele namen: de gebroeders De Ruysscher, eens te Cadzand, de familie De Hulster te Schoondijke, een Izak de Hulster, vroeger te Sas- put, nu rustend te Oostburg. In Aardenburg en omgeving waren er niet minder dan 5 - twee in Aardenburg zelf, 2 in StKruis, 1 in Eede; hun namen worden niet genoemd. In Nieuwvliet was de

Nehalennia | 1974 | | pagina 4