- 8 - tot het verval van bedevaarten bijgedragen. In enkele Nederland se en Belgische gebieden bleef de gewoonte tot aan het eind van de achttiende eeuw bestaan: in enkele hoge heerlijkheden in Limburg en in het gebied van de Prinsbisschop van Luik. BIJLAGEN 1. ARA, Hof van Holland 7, fo. 5^ verso, 19 III 14-56. Philippus etc. Alzo voir desen tijt airnt Airntsz. boven vonnisse van onsen scepehen onser stede van zerixee enige goede die mits dien vonnisse him nyet toe en behoirden vercoft heeft enen sijnen broeder geheten heer Pieter Airntsz. wairom boven dat hy dair an iegens ons gebruect hadde him van onsen voirs. gerechte en bedevairt overge- set wert te doen tot sinte Pieters te Rome die voirs. Airnt oitmoedelic vervolgende an onsen president ende rade gestelt tot onsen saken der landen van Hollant ende Zee- lant ende dat wij him van onsen heerlichede wegen dair in gracie doen ende die bedevairt verdragen woude. So ist dat wij aensiende die gelegenheit der sake ende om beden wille van souderlingen vrienden den voirgen. Airnt Airntsz. die voirsc. bedevairt verdragen ende quijtge- schouden hebben Ombieden dair om onsen bailiu scout burgermeysteren scepenen ende Rade van zerixee voirs. 'dat sij den voirgen, Airnt Airntsz. desen onsen gracien laten genyeten sonder him aensprake letsel off moeynis dair om te doen. Ende dit niet en laten wantet onse wil le is. In oirconde etc. Actum ut supra (d.w.z.: 19 III 14-56) 2. ARA, Hof van Holland, 56^6 fo. 57 recto en verso, 21 VI 14-77 Alsoe voirden Hove van Hollant Zeelant ende Vrieslant buyten pyne ende bande van yseren ende up hoire vrye voets staende Jan Jansz. bastairdt gheboren van diest Jan Pietersz. alias Maeckeboeue ende Lucas Gherytsz. geboren van der Goude bekent ende verlijt hebben dat sy onlancx gecomen zijn binnen der stede van der Goes ende hebben wten huyse van een geheten Harmen Janz. harneschmaker poirter woenende ter Goes genomen elcx een pansser ende dat an getogen tegen den wille ende dancke vanden selven Harmen groote vrese ende antxst andeeden ende dair mede gegaen dair hunlieden belieft heeft ende meer andere insticiers bedreven onbehoirlicke ende quade manieren

Nehalennia | 1974 | | pagina 10