- 7 - correctie, hoewel er ongetwijfeld ook nog zoenverdragen tot stand kwamen. Indien de bedevaart werd gedaan moest de delinquent bin nen een dag vertrekken, hetgeen ook in Antwerpen gebruikelijk was. Elders waren er Verschillende termijnen voor vertrek, varië rend van' acht dagen tot een onbestemde tijd, te bepalen door ge- laedeerden of stedelijke overheid. Vanuit het bedevaartsoord moest een" bewijs worden meegenomen dat de bedevaart was gedaan. Indien dat kon worden getoond, kon de delinquent weer in de ge meenschap worden opgenomen mits ook aan eventuele andere strafbe palingen was voldaan. Er is verband te ontdekken tussen de afstand naar het bedevaartsoord en de zwaarte van het gepleegde delict: voor ernstige delicten moest men verder reizen dan voor lichtere vergrijpen. Ook in de afkoopsom is deze relatie duidelijk. Behalve door schepenbanken konden bedevaarten ook worden opgelegd door andererechtsinstellingen, Ik laat hierna twee gevallen in een bijlage volgen waarin het Hof van Holland betrokken is geweest. Ook andere hogère rechtsinstanties als de Raad van Vlaanderen of het Parlement van Mechelen hebben wel eens bedevaarten opgelegd al moet direkt worden aangetekend dat zaken voor deze rechtsin stanties dikwijls hoger beroep betekenden, waarin de respectieve hoven het vonnis van schepenbanken al dan niet bevestigden. De Zeeuwse gegevens zijn door de heren H, Uil, L.J.Abelmann en C. van Heel uit de archieven van Goes, Zierikzee en Reimers- waal en uit de in druk verschenen rekeningen gedepouilleerd. Hierbij zij aahge'tekend dat ook in de nog voorradige archi valia van Veere bedevaarten zijn te vinden (waarvan ik hierna een specimen laat volgen). Uit Aardenburg kwam een bericht dat in de Aarüenburgse archivalia geen bedevaarten te vinden waren, hoewel er in de uitgegeven bronnen over Aardenburg enige keren sprake is van bedevaarten. Met Aardenburg wordt een plaats genoemd in Zee land, die zelf doel is geweest van vele bedevaarders. Hetzelfde geldt voor OLV in de Polder op Walcheren. Uit de hierna volgende stukken blijkt dat;ook andere Zeeuwse kerken in vonnissen als be devaartsoord worden genoemd. De praktijk van opgelegde bedevaarten duurde voor onze landen tot in de zestiende eeuw. Ha 1500 is er sprake van een zeer dui delijke teruggang en het is nie.t onwaarschijnlijk aan te nemen dat de kritiek binnen de Kerk op de bedevaarten en de Reformatie een belangrijke rol hebben gespeeld in deze dalende tendens, al moet niet uit het oog worden verloren, dat de bijna voortdurende oorlogstoestand in Europa eveneens een verhindering tot reizen is geweest. Ook de wijdere verspreiding van het Romeinse Recht heeft

Nehalennia | 1974 | | pagina 9