-39- Hoe is anders te verklaren dat Gillis zich in Vlaamse dienst begeeft en Jan niet? Het is natuurlijk frustrerend als je tot de belangrijkste vertegenwoordigers van de Zeeuwsche adel behoort, altijd op de achtergrond te moeten blijven. De Renesses en Borsselens waren de grote tegen standers van Jan II en stonden nu min of meer buitenspel. Wat lag meer voor de hand dan te pogen desnoods onder de Henegouwer, een meer vooraanstaande plaats in te nemen? Later zou Jan, toch nog de zijde van de Vlamingen gekozen hebben! Hij maakt de indruk te kort te komen in persoon lijkheid, politiek inzicht en dat beetje geluk te missen dat onontbeerlijk is voor succes. Hij had natuurlijk in politiek opzicht, de wind niet mee, want er was bijna nie mand van zijn standgenoten die, als hij, de in wezen mach tige Henegouwer wilde steunen. Ook later heeft het geluk hem in de steek gelaten. Hij schijnt in 1323 in grote schulden te zijn geraakt. (52). Zijn er nog andere Zeeuwse heren op de hand van de Avesnes geweest? Het ligt voor de hand allereerst Zuidbevelandse heren die we in de oor konde vermeld zien, de revue te laten passeren. De indruk wordt gewekt - vooral bevestigd door de Rijmkroniek - dat daar een oppositie tegen de Vlaamsgezinde adel bestond. Als eerste noemen we nogmaals Floris van Borsselen. Deze werd in 1299 of 1300 verbannen en vestigde zich in Vlaan deren. (53). Ook Hendrik Buffel, die bezittingen in de buurt van Rilland en op Tholen had, is naar Vlaanderen gevlucht. De Procurator (75) noemt Hendrik Buffet onder degenen, die tijdens de Zeeuwse oorlog in 1304 gevangen genomen werden en ter dood veroordeeld. Als fervent aan hanger van Wolfert van Borsselen is hij in 1298 in bezit gekomen van het ambacht Eikerzee (op Schouwen). (54). Hendrik en Costijn van Renesse, broers van Jan van Renesse, heren van Baarland, hebben natuurlijk de Vlaamse zijde gekozen; ze onderwierpen zich pas op 24 juli 1307 aan graaf Willem III. (55). De heren Jan en Gerard van de Maalstede hadden bezittingen en een slot in Kapelle. Jan van Baars- dorp had gelijknamige parochies ten zuidwesten van Goes in bezit. De laatstgenoemde heren, behalve Jan van Baarsdorp komen samen met anderen voor in een oorkonde, waarin ze beloven borg te blijven voor Frank en Nicolaas van Borsselen, zonen van Wolfert. Jan van Baarsdorp wordt als borg ge-

Nehalennia | 1975 | | pagina 39