-26- bekend als "Keesje de waehemaeker"wat doet vermoeden, dat hij er een lange reeks jaren werkzaam was. Een opvolger van zijn naam had hij niet; zijn zaak ging over naar Fr.Weijler. Dan volgen twee namen, waarbij "tijdelijk" is aangetekend: C. Bil. Czn., en M. van der Weele. Eerstgenoemde werkte, komend uit St.Annaland, van 191^ - 1930 op Stavenisse. Thans is nog op St.Annaland werkzaam Johannes van de Repe; zijn vader was er eveneens in het ambacht. De wagenmakerij van Van de Repe is thans de enige op het eiland Tholen. Zoals we zagen heeft mevr. Mol-Geluk deze dorpsgenoot voor haar bijdrage geraadpleegd. Wagenmakers op Schouwen-Duive1 and P.J. van Langeraad schrijft ons: Op Dreischor is heden nog een wagenmaker: Reuzenberg, geen Schouwenaar maar Zuid-Bevelander van herkomst (Rilland). Zijn voorganger, Kees de Roo stamde wel uit een Schouwse wagenmakersfamilie; een naamgenoot werkt nog op Zonnemaire. Veel eerder (omstreeks 1800kwam daar de familie Evenwijn: drie broers van die naam Frederik Evenwijn, timmerman, Kornelis, gareelmaker, en Hendrik, wagenmaker, vestigden zich toen in die gemeente. Ze waren afkomstig van het eiland Tholen(Scherpenisse)waar hun vader chirurgijn was. Tot voor enkele jaren was een nazaat van Hendrik Everwijn nog op Zonnemaire als wagenmaker werkzaam. Zoals we al zagen gingen wagenmakers, die zich in de stad vestigden vaak over naar het verwante vak van rijtuig-of ca rosseriemakerZo had de familie Plaum te Zierikzee een bekende rijtuigmakerij. Thans is nog een lid van deze familie in Zierikzee woonachtig. Tenslotte nog enkele namen te hooi en te gras. Walcheren - Domburg: Alme- kinders was de laatste wagenmaker. Hij werkte er tot Oostkappe). Vader en zijn zoon Jan uit de familie Vader. Vrouwenpolder: Gapinge en Serooskerke: Pieter de Ben. Hij werkte er in de dertiger jaren (informatie mevr. Wattel, Vrouwenpolder). Ik hoop deze schaar se berichten nog te kunnen aanvullen. Ook uit Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen maar weinig namen. Bekend was de wagenmakerij van gebroeders de Ruysscher te Cadzand en die van De Hulster te Schoondijke (informatie F. de Meijer). Dekker noemt een Izak de Hulster, die 75 jaar wagenmaker is geweest op Sasput en nu te Oostburg woont. Aardenburg (Rosseel) tekent aan: omstreeks 1910-1920 waren er te Aardenburg twee wagenmakers, op St. Kruis 2, in Eede 1 en nu geen een meer "'t zijn al bandenwagens" (wagens op luchtbanden, eerst nog met paarden nu met een tractor getrokken). CorrespondentieVan belangstellenden, die in het bezit zijn van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten ontvang ik dikwijls nuttige wenken. Hieronder enige ontbrekende woorden en uitdrukkingen die me werden toegezonden en - een flater!

Nehalennia | 1976 | | pagina 26