Een groot deel van dit rijke leven werd besteed aan het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, resultaat van het onderzoek dat door de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek, opgericht in 1928, is ingesteld. Zonder aan leden en medewerkers, Zeeuwen of oud-Zeeuwen, die bijna zonder uitzondering zelf dialect sprekers zijn of waren, ook maar iets tekort te willen doen, mogen wij toch wel zeggen dat zij de ziel van het werk is geweest. Vitaliteit en doorzettingsver mogen kunnen dan karakteristieke eigenschappen worden genoemd. Wanneer men be denkt dat de persklare tekst van de letters A tot en met F In mei 1940 verlo ren ging, dan is dit zeker niet teveel gezegd. In haar inleiding van het Woor denboek van augustus 1964dat in 1975 tot een vierde druk toekwam, vermeldt zij dat globaal genomen het werk een periode lopend van het laatste kwart der negentiende eeuw tot heden, de leeftijd der medewerkers varieerde van 15 tot 80 jaar, omspant. Wanneer wij terugdenken aan het laatste kwart der vorige eeuw, schiet ons de geschiedenis van de spoorweg- en kanaalwerken op Walcheren rond 1870 te binnen, waaraan vader Matthieu Ghijsen (Carolus Mattheus) heeft meegewerkt. De brieven van de vader tijdens zijn verblijf te Veere 1868-1873) aan zijn familie gericht werden door de dochter in 1964 uitgegeven. (Archief Zeeuwsch Genootschap). Ons wordt een blik gegund op een voor die tijd gigantische onder neming en de manier waarop de jonge Maastrichtenaar- de brieven zijn in het Frans gesteld - ons een kijkje geeft op de toen nog niet ontsloten provincie, tonen ons de eigenschappen die de dochter heeft geërfd: wilskracht, humor en verantwoordelijkheidszin. Het is thans bijna onvoorstelbaar als wij uit de inleiding op de brieven lezen hoe op de schouders van de zestienjarige Matthieu, samen met zijn zuster, de zorgen van het gezin kwamen te rusten door het overlijden van hun vader in 1862. Het geboortejaar van Hendrika Catharina Maria in 1884 verplaatst ons naar het Middelburg van die jaren. Vader Matthieu maakt dan deel uit van de directie van de Houthandel, G. Alberts Lzn en Co, sinds 1873 in de Zeeuwse hoofdstad gevestigd. Het gezin verkeert in goede doen. De kinderen kunnen de beste opleiding krijgen en wat belangrijker is: zij krijgen die ook, welke past bij aard en ambitie. Wij hebben uit de vele gesprekken, die wij met Rika Ghijsen hebben gevoerd niet de indruk gekregen dat het besluit naar het gym nasium te gaan een punt is geweest waaraan zwaar is getild. Een trekje willen wij niet onvermeld laten. De meisjes gingen niet dezelfde weg naar de Latijnse Schoolstraat als de jongens, dat paste niet en bij die herinnering lachte zij guitig.

Nehalennia | 1976 | | pagina 4