-12- de Werkgroep tot de conclusie dat aan het plan grote bezwaren zijn verbonden wegens: a. de plaatsing in een niet historische situatie en omgeving; b. de overgang van de gevel in particuliere eigendom; c. de voor de conservatie nadelige opstelling op het zuidwesten. Om niet een louter negatief standpunt in te brengen heeft het bestuur zich beraden over een alternatief. Op voorstel van de heren B.Oele en JA.Trimpe-Burger is als alternatief gekozen de gevel te plaatsen voor een nieuw te bouwen pand ten behoeve van de provinciaal archeoloog in de Korte Giststraat, waar het gebouw "De Beuk" en de daarnaast gelegen garage mettertijd zullen verdwijnen. De diverse overwegingen en het alternatief zijn samengevat in een conceptvoorstel aan de ledenvergadering van het Genootschap van de volgende inhoud: De ledenvergadering van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen gehoord het voorstel van het Bestuur de houten gevel van het Genootschap in eigendom over te dragen aan de Gemeente Middelburg ter plaatsing in het Geere-gebied en verkoop aan der den, overwegende: dat de gevel in een niet-historische omgeving zal worden opgesteld dat de opstelling op het zuidwesten voor de conservatie nadelig is dat de gevel na plaatsing aan een particulier zal worden verkocht voor het uitoefenen van een winkelbedrijf dat aan particuliere eigendom en gebruik als winkelpand grote gevaren zijn verbonden ten aanzien van de conservatie, ook al geschiedt de verkoop onder stringente voorwaar den dat deze gevel volstrekt uniek is in Nederland en eerder een museumstuk dan een ge- brui ks voorwerp dat de gevel daarom een zorgvuldig gekozen plaats in een passende omgeving verdient dat opstelling op het noorden het meest wenselijk is uit oogpunt van conservatie dat een reconstructie van het bij te bouwen pand op grond van bewaard gebleven tekening en te prefereren valt boven een vrij ontwerp dat gebruik in de museale sfeer de voorkeur verdient boven gebruik in de particuliere sector dat het behoud het best gewaarborgd is wanneer het eigendomsrecht wordt uitgeoefend door het Genootschap gelet op het feit dat een provinciaal archeologisch depot dringend noodzakelijk is dat de Museumstichting en het Genootschap op korte termijn depotruimte nodig hebben dat een centraal depot voor musea en oudheidkamers wenselijk is dat ook werk-, vergader- en administratieruimten voor het Genootschap en de werkgroepen zeer wenselijk is dat gebruik van de gevel ten behoeve van een gebouw voor bovengenoemde doeleinden de meest ideale oplossing zou zijn dat in de Korte Giststraat op korte termijn ruimte voor een dergelijke oplossing vrij komt door afbraak van "De Beuk" c.a. dat de Korte Giststraat - ingesloten door Gistpoort, Kerk en Abdijcomplex - een ideale omgeving is met een middeleeuws karakter dat de gevel in deze opstelling op het noorden het best van weersinvloeden zou zijn gevrijwaard dat bij een dergelijke oplossing de oorspronkelijke indeling en constructie van het gebouw waarvan de gevel deel uitmaakte het best kan worden benaderd dat de gevel voor een dergelijke bestemming geen enkele wijziging of aanpassing hoeft te ondergaan dat de gevel op deze plaats ook beter als museumstuk tot zijn recht zou komen beslui t dat de gevel niet aan de Gemeente Middelburg mag worden overgedragen wanneer dit zou resulteren in overdracht aan derden dat de gevel niet aan enige andere gegadigde mag worden overgedragen dat de hierboven aangegeven oplossing ernstig dient te worden onderzocht in overleg met de Gemeente Middelburg, de Provincie, de Museumstichting en de provinciale archeo loog dat in afwachting van een definitieve oplossing passende maatregelen ter beveiliging van de gevel dienen te worden genomen

Nehalennia | 1976 | | pagina 12