-13- Dit voorstel is, voorzien van 21 handtekeningen van leden van de Werkgroep en het Genootschap dinsdag 20 april bij het dagelijks bestuur van het Genootschap ingediend, terwijl de in Zeeland woonachtige leden van de werkgroep in een rondschrijven zijn verzocht de vergadering op 21 april te komen bijwonen en het voorstel te ondersteunen. In de ledenvergadering van het Genootschap van 21 april werd het plan van de Gemeente Middelburg toegelicht door ir.J.Snoeij en prof. JF.BerghoeffDeze betoogden dat het probleem van de grote hoogte van de gevel in het Geereplan was opgelost door de gevel als een markant punt tussen de lagere bebouwing van de Korte Geere te situeren. De ar chitectuur van het bij te bouwen pand zou aan de gevel moeten worden aangepast. Van de zijde van de Werkgroep werd hierop een toelichting op haar eigen voorstel gege ven en betoogd dat de gevel in het Geeregebied in een volstrekt onhistorische omgeving en situatie zou worden geplaatst; dat de uit een straatwand afkomstige gevel nu geheel vrij zou komen te staan te midden van lage gerestaureerde panden aan de ene, en nieuw- bouwpanden aan de andere zijde; dat de opstelling op het zuidwesten door zon, regen en wind op lange termijn voor de conservatie nadelig zou zijn en dat van particuliere eigendom in de toekomst het ergste moest worden gevreesd, te meer daar de gevel onder deel van een bedrijfspand zou gaan vormen, alle nadelen die aan het alternatief niet zouden zijn verbonden. Het alternatief van de Werkgroep ontmoette hevige kritiek van de zijde van prof. Berghoeff en ir. Snoeij. Deze stelden dat de Korte Giststraat te smal en te laag van bebouwing is ten opzichte van de afmetingen van de houten gevel en dat men alle mooie dingen niet bij elkaar moet plaatsen. Beiden relativeerden de authenticiteit van de gevel na overplaatsing. Van de zijde van de Werkgroep werd hiertegen aangevoerd dat ook de Lange Delft, waar de gevel uit afkomstig is, smal was en zeer wisselend in hoogte van de bebouwing; dat de houten gevel zeer wel zou passen tussen de Gistpoort en het Abdijcomplex, gebouwen van een zelfde schaal, en de reusachtige afmetingen van het koor van de Nieuwe Kerk. Naar aanleiding van de opmerking dat onderzoek van het alter natief ten minste een jaar zou vergen, een voor het Geere-plan onaanvaardbaar uitstel, werd namens de Werkgroep opgemerkt dat de ledenvergadering hiermee in feite voor het blok werd gesteld. Na deze drie uren durende discussie vroeg het dagelijks bestuur of de Werkgroep haar voorstel wenste te handhaven, waarop de leden van de Werkgroep zich voor onderling beraad terugtrokken. In dit beraad besloot de Werkgroep het alternatief uit het voor stel weg te laten om het meest essentiële, het verhinderen van de overgang van de gevel in particuliere eigendom, geen gevaar te laten lopen. Na de schorsing van de algemene ledenvergadering bracht de voorzitter van de Werkgroep dit gewijzigde voor stel naar voren, met als toelichting dat de Werkgroep van mening is dat men een te goeder trouw gedane schenking niet door overdracht aan een particulier te niet mag doen daar dit zijn weerslag kan hebben op andere geschonken voorwerpen en toekomstige schenkingen. Na een kort beraad van het Algemeen Bestuur bracht de voorzitter van het Genootschap twee voorstellen in stemming: a. overdracht aan de Gemeente Middelburg, waarbij, indien er geen andere mogelijkheid zou blijken te zijn overdracht aan parti culieren zou mogen plaatsvinden; b. overdracht aan de Gemeente Middelburg met verbod tot overdracht aan derden en geen overdracht aan enige particulier; het tweede voorstel overeenkomstig dat van de Werkgroep. In de hierop volgende hoofdeiijke stemming werd voorstel a met 32 tegen 13 stemmen verworpen en voorstel b met dezelfde verhouding aangenomen, waarmee de vergadering zich achter het standpunt van de Werkgroep opstelde. Inmiddels (september 1976) heeft de Juridische Werkgroep het bestuur van het Genootschap meegedeeld dat het juridisch mogelijk is de gevel ter beschikking te stellen zonder dat het eigendomsrecht aan de eigenaar van het bij te bouwen pand hoeft te worden over gedragen. De Gemeente Middelburg of zelfs het Genootschap zou in dit geval een strook grond met de opstal van de gevel in eigendom houden. Nader overleg over deze zaak heeft thans nog niet plaatsgevonden.

Nehalennia | 1976 | | pagina 13