Uit: R.Meischke, Het Nederlandse woonhuis. Tekening door H.J.Zantkuyl MEDEDELINGEN_VAN_DE_WERKGROEP_HISTORIE_EN_ARCHE9LQGIE Project Huisnamen, Huiseigenaren en Documentatie betreffende huizen te Middelburg. Het bestuur van de werkgroep heeft in haar vergadering van 6 april j.l. besloten een project ter hand te nemen zoals reeds in veel andere steden van ons land is opgezet, namelijk een onderzoek naar huisnamen, huiseigenaren en documentatie van historische huizen te Middelburg. De keuze is hierbij op Middelburg gevallen omdat het archief van deze stad in de tweede wereldoorlog vernietigd is en daarom als geen andere plaats een systematische bewerking van het nog overgebleven bronnenmateriaal ten volle waard is. Bovendien wordt in Middelburg zeer veel gerestaureerd en bij iedere restau ratie gaan tal van interessante gegevens verloren, met name bij - wat men zou kunnen noemen - slooprestauraties, waarbij een pand eerst geheel wordt gesloopt en daarna weer in oude trant opgebouwd. Vooral de combinatie van overzicht van huiseigenaren met documentatie van de gebouwen kan meer inzicht in de bouwgeschiedenis verschaffen. De werkzaamheden voor dit project zullen van zeer uiteenlopende aard zijn: van het bewerken van 17e eeuwse transportregisters en belastingcohieren tot het uittekenen en fotograferen van bijzondere interieurs. Het nut van een dergelijk project spreekt haast voor zichzelf: het gaat niet alleen om het completeren van de lijst van huisnamen van Fokker en om het registreren van huiseigenaren in het verleden, maar ook om het vastleggen van gegevens inzake woonvormen, woonomstandigheden en decoratie. De verzamelde gegevens zullen niet alleen van wetenschappelijk (historisch en kunst historisch) belang zijn, ook bij restauratiewerkzaamheden kan deze documentatie bij zonder nuttig zijn. De werkgroep heeft de gemeentelijke archivist van Middelburg, de heer P.W.Sijnke be reid gevonden als coördinator van het project op te treden. Voor de documentatie van nog bestaande huizen zijn vooral medewerkers met interesse in de geschiedenis van de bouwkunst gewenst. Het gaat hierbij vooral om gegevens be treffende de bestaande en vroegere indeling, waardevolle interieuronderdelen, bijzon dere constructies e.d. Ook de medewerking van tekenaars en fotografen wordt bijzonder op prijs gesteld. Wanneer zich voldoende deelnemers hebben gemeld kan tot een werkplan en taakverdeling worden overgegaan, waarbij het de bedoeling is dat eerst de meest urgente gevallen, d.w.z. huizen die binnenkort gerestaureerd of gesloopt zullen worden, aan bod zullen komen

Nehalennia | 1976 | | pagina 17