17 BIJLAGE 1 Passages uit keuren die betrekking hebben op het steendragen. BROUWERSHAVEN: 30. Item, dat geene vrouwen twist off parlement en maken opte boete van 27 sc., ofte sanderdaegs rysender sonne den steen te dragen voor de boete tenware dat sy den eenen den anderen eenighe injurieuse woorden opseyden ofte aentegen van dieften ofte hoererye ende diergelijcke injurieuse woorden, sal verbeuren jegens den heere een boete van vijff ponden ende partye, die gheinjurieert wort, betreynge te doen tot discretie van burchmeesters ende schepenen naar gelegentheyt van der saecken. 14) DOMBURG Item. soe wat vrouwen die aen den anderen verspreekt mit quade woerden, die sal verboeren een boete van III ponde, ende dat sal den beiiu indi (nghen) mette ghetughe, of zij sai den steen draghen. Soe wat vrouwen den eenen den anderen verspreekt myt quade. injuriose woorden, of myt twyst of vechtlelixs. sal verbueren die boete van drie ponde, of sy sal den steen dreaghen. 15) ST. MAARTENSDIJK: Item, wes vrouwen die kyven, zullen verbeuren XX grote, oft zy zuilen den steen in dien de heere dat wil; ende eerst dat zv smerte doen zullen zy verbeuren geiyek de manspersoonen. 16) THOLEN: Item, so wat wive sceldelike worde hantiert jeghens manne of jeghens wive verbeurt als dicke, als sijt doet, dertien scellinck Tornoys, ende vecht se, so verbuert se sesse ende twintich scellinghe Tornoys, ende dat sal die rechtere op haer betughen met drie wittachtigen luden. of haer voghet salre voren staen sesterhande met sinen maghen. Ende en moghen se of en willen se die boete niet ghelden, so sullen se den steen daervoren draghen alsoverre, ais scepenen recht dinke. 17) WESTKAPELLE: Soe wat vrouwe, die de andere ofte manhoeft metn leelicken woorden ende daeraf bedragen wort, die verbuert V scellinghen, of sy moet den steen dragen ofte houten huyeke rontsomme West- cappel duer al die straten; ende soe wat vrouwe diet op die andere versoucker, die sal die boeten gelden, ende daert op versocht wort, die sai daeraf quyte gaen. 18) HULST: 50. Item wat dorpereede zweert, sal van der groter brugghen springhen in dhavene sonder verdrach ofte gheven XXII s., ende die wive, die quade heede zweeren, sullen draghen den steen achter de port ofte gheven XXIIs. 19) ZIERIKZEE: Item soe wye dryeworven binnen den jaere sceltstregge bedragen woirt, die sal die steenen, die voir der stede huvs hangen dragen of terstont den heere selden LX 1b. ende der stede X pont. 20) ZOUTELANDE: Item soe wat wiven die scelt of kyft, die verbeuren drie pont swarte, ende vecht sy soe verbeurt sy vyf pont oft de steen draghen rontomme dat kerkhoff; ende die rechter zal henlieden versoende liden maken met rechte. 21) VLISSINGEN: De kleine beginselen van dese stadt mach men wei hier uijt afmeten, dat tot voitreckinghe van de steene straten, alle die van misbruyeken redelijk beticht ende overwonnen wierden, gheslaghen wierden in een boete van ettelijcke roeden van 's Heeren straten met steen te doen bedecken. Ende soo wat breuckighe daer toe gheen middelen hadde, wierde ghedwonghen een steen langhs de voomaemste straten om sijnen hals te draghen. Hiervan leest men noch in de oude Vlis- singhsche Keure, dat men een ofte een half last straetstenen aen de stede tot beteringhe van misdaet sal gheven, als oock, den steen draghen. 22)

Nehalennia | 1977 | | pagina 19