18 Bijlage II Enige vonnissen betrekking hebbende op het steen dragen. GOES, Vonnis d.d. 17 maart 1470 Cornelie Coppe Smits. Al/.oe Cornelie Coppe Smits de vrouwe van den gasthuse quadelicken ghea. teert heefft an mijn heer bailliu, burgemeesteren ende scepenen soe is over dragen bij mijn heer bailliu, hurgemeesteren ende scepenen als dat Cornelie voorseit dragen sail die steen na oude coustume ende dair lenden een jaer uuytter stede voorseit, des soe sail zij gehouden wezen t'avondt binnen der zonnen te gaene uuytter stede ende der stede vrijheit ende binnen der sonnenschijn uuyt /uijl-Bevelant. Ende waert dat zij binnen den jaire in der vrijheit van der Goes voorseit bevonden wordt dat sail staen tot sulcken correctie als mijn heer bailliu, burgemeesteren ende scepenen daeroff seggen sullen. Actum den XVII en mercy anno LXX (1470) 23) Idem, Vonnis d.d. 3 juni 1472 Katline Peperloocx. \lsoe Katline \oorseit des herenknapen quade ende onredelicken woerden toeghesproken ende .heefft om 'ts here dienst daar sij voer ghevangen ende ghegheselt is gheweest ende haer oick resubmit teert heeft om 't seggen van mijn heer bailliu, burgemeesteren ende scepenen soe is overgedragen bij hemlieden dat sij tot vermanen van den gherechte dan in der tijt wesende gaen sail om die stede ende draghen die stenen ende daernae des avonds gaen zall uuytterstede ende der stede vrijheit ende 's anderdaechs uuyt Zuyt-Bevelant ende Borsselen ende daer niet weder mne komen sij ende sal eerst gegaen hebben tot Rome ende daer goet betoech off brengen. Actum 111 en juny LXXXII (1472) 24) Z1ERIKZEE, Vonnis 11 mei 1509. Dat A rent Symons dochter tot stonden heer Rasen harer brueder binnen synen huse veel leelieke onloflicke worden ghegeven heeft ende alsoe die ghebuerte ende die minderbroederren diewijl onrure ghebracht ende ghestoert heeft Sententie den heere V lib. ende dat in sondaghe naesteommende aenvaerde sal die steenen die voer die stadhuis hanghen ende draghen die an haren hals over die gastbrugge voer die processie of ter plaatse daer die processie gaen sal ende In nigere weder over dat marcvelt voer die stadhuis of indien sij dat nijt en dede soe blijft sij binnen den selven sondaghe ghehouwen te ruimen port ende portambocht ter tijt tue dat sij ecdaen sal hebben ende dat op een stuck van haer tonge. 25) RE1MERSWAAL, Vonnis 1510 Achtervolgende dese kenissen soo wijsen scepenen voor recht, dat dese Dingne Joos voirsz. (eenen lasteraarster) sal gehouden wesen die here de (lees: te geven die hoochste boete ende der steden twintich dienst (lees: duust, duizend) hollants steen tusschen dit ende sinte Mertensdach naesteomende, ende voort drie marctdagen daer an volgende die steen te dragen, te wetenen dat s> cnminen sal en saterdage naesteomende goetstijts voor de heeren opter stadt huijs ende gaen also rontom tlopen (lees: lopen nl. op de markt) tusschen twee sheeren dienaers ende wederhalen die woorden. 26) MIDDELBURG, Vonnis 1521. Janne ver Cornelisdochter gecondemmeert te dragen den steen rondomme Westmonsters kerk hof ende tenden dien ghebannen, overmits sy dicwyl en tot diversche stonden is geweest swerende groote en sware eeden. 27) Bijlage III. Vergrijpen waarbij de straf werd opgelegd. De straf werd vooral bij vrouwen opgelegd bij: kwaadspreken: Antwerpen, Bergen op Zoom, Breda, Brugge, Deventer, Domburg, Friesland, Geervliet, Middel burg. Montfoort, Haarlem, Reimerswaal en Steenbergen.

Nehalennia | 1977 | | pagina 20