27 Momenteel buigen leerlingen van al de genoemde scholen zich, onder leiding van leraren Neder lands, over de vervoeging van een hele reeks, door ons opgegeven werkwoorden, in het eigen dialect. De eerste prestaties zijn al binnen: grote pakken „proefwerkpapieren", hier in dank aan vaard! De spontane medewerking van deze leraren, kan niet genoeg gewaardeerd worden. Hier ligt misschien de enige kans, om de door Dr. Ghijsen meermalen uitgesproken wens in vervulling te doen gaan. Toen in 1966 de ijverige werkgroep West Zeeuws Vlaanderen een groot aantal uit drukkingen aanbood, verzameld gedurende een reeks van jaren, en zij het commentaar daarbij leverde, verheugde ze zich over het voornemen van die groep, om zich nu met de genoemde ver schijnselen te gaan bezig houden. Hiervan is echter, door omstandigheden nooit iets gekomen. Laten we hopen, dat onze Vereniging op dit gebied meer geluk heeft. Intussen bereikte ons de vraag, of de IN HET ARCHIEF OPGENOMEN VERZAMELING UITDRUKKINGEN (uitgave van het Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen 1966) in herduk zou kunnen ver schijnen, en ook voor niet-leden verkrijgbaargesteld worden. Dit werd in overweging genomen. Toen bleek, dat de Oostburgse Werkgroep ook na 1966 nog heel wat bijeengebracht had. Boven dien kon ondergetekende persoonlijk op dit gebied een flinke bijdrage leveren. Zo ontstond het plan, dat alles met wat er nu nog binnenkomt bijeen te brengen in boekvorm, tesamen met de re sultaten van een onderzoek naar de grammaticale en syntactische dialect verschijnselen in West Zeeuws Vlaanderen. Daarbij werd de hoop uitgesproken, dat in de toekomst gewerkt zou kunnen worden aan een dergelijke uitgave voor iedere regio afzonderlijk. Mogelijk zijn daartoe, naar het voorbeeld van W.Z.VI. eveneens in de andere streken werkgroepen of groepjes te vormen? Waren die er wellicht vroeger ook? Wie neemt nu het initiatief? Gebleken is, dat in Bei aarden huizen soms nog een schat aan zegswijzen en uitdrukkingen te achterhalen is, en dat het „samen" zoeken een geanimeerd en zelfs vrolijk spel kan worden. Om datgene, wat in boekvorm moet ver schijnen voor jong en oud aantrekkelijker te maken, willen we, zoveel mogelijk, WOORDEN EN UITDRUKKINGEN GROEPSGEWIJZE RANGSCHIKKEN b.v. alles, wat met de dierenwereld te maken heeft, of aan de omgang met dieren is ontleend (van paard tot luis) in èèn groep. De landbouw en wat ook maar iets heeft uit te staan met het boeren bedrijf en boerenleven, als uitgangspunt voor een volgende groep; dan weersgesteldheden en wat daarmee annex is enz. enz. Daarnaast diverse uitingen van o.a. spot en zelfspot, van verbazing; zegswijzen voor foppen (tot bedriegen; voor" aanmerkingen maken, standjes geven" tot "afranse len", enz. een groep scheldnamen, en ook koosnaampjes. Niet te vergeten alles wat verband houdt met geboorte,vrijen,trouwen,ziekte,sterven,enz. Zo zou ook bij werkgroepjes mogelijk de aan dacht op deze en dergelijke onderwerpen geconcentreerd kunnen worden? Intussen zijn en blij ven we dankbaar voor elke tip en iedere persoonlijke inzending, ook de kleinste.Dat was zeker het geval, toen na onze oproep in het vorige Bulletin, van alle kanten ons KINDERVERSJES werden toegezonden: wiegeliedjes,knie-rij-versjes, speelliedjes,kring-kaats-spring-en aftelversjes, gelegenheids-koenkelpot-en straatliedjes, wat gezongen werd bij het tanden wisselen en samenzang in het schemeruur, producten van oude dorpsdichters (vanaf 1850), van een pottenkoopman van 1860; wat kinderen in 1870 zongen, lopend achter een lantaarnopsteker; en landarbeiders in 1880 bij het "hakken" (wieden) in een perceel suikerbieten en de "koejwach- tertjes" in het begin van deze eeuw, met hun vraag-en antwoordzang, ieder vanaf het eigen plekje, de laatste regel uitgalmend over het wijde polderland. Een aardige verzameling - maar er moet nog meer te vinden zijn. Schouwen-Duiveland.Tholen.Sint Philipsland, en Goeree-Overflakkee lieten nog verstek gaan. We wachten nog op liedjes, ook van daar!

Nehalennia | 1977 | | pagina 29