33 Baarsdorp: In het Herverkavelingsproject "De Poel-Heinkenszand" werden door de Gemeentearchivaris van Goes, dhr. LJ.Abelmann, op verscheidene plaatsen in nieuw gegraven kavelsloten oude cultuur gronden teruggevonden met aardewerkfragmenten uit ca. de 12de eeuw (Pingsdorf, Paffrath, Andenne). Brouwershaven Op 22-1 en 1/2-5-1975 is-een proefopgraving verricht op het terrein van het voormalig slot Herkensteyn in verband met de uitvoering van het bestemmingsplan "Zomerdorp Den Osse". In 1956 zijn tijdens de herverkaveling van Schouwen de funderingen van het uit ca. de 13de/14de eeuw daterende slot teruggevonden. Door gebrek aan mankracht was het destijds onmogelijk de totale fundering te ontgraven en in te meten.De funderingen werden afgedekt met een laag cultuurgrond, maar aangezien het maaiveld ter plaatse tevens moest worden verlaagd, is ook veel muurwerk gesloopt. Bij het in 1975 ingestelde proefonderzoek (R.O.B., B.Oele, J.A.Trimpe Burger) moest helaas geconstateerd worden dat er in 1956 zodanig is gesloopt dat een uitvoeriger onderzoek weinig tastbaars zou opleveren. Mede gezien de relatief hoge kosten en de door een zeer hoge grondwaterstand te voorziene technische moeilijkheden voor een opgraving, is van een verder onderzoek afgezien. Colijnsplaat: Langs de laagwaterrand van de Oosterschelde zijn door de werkgroep Zeeland van de A.W.N. overblijfselen teruggevonden van een inheems-Romeinse bewoning uit de 1ste eeuw n.Chr. Bij het inheemse aardewerk bevindt zich materiaal dat te vergelijken is met bepaalde vormen van "Friese" ceramiek (streepband-aardewerk en geoorde potjes). Enige jaren geleden zijn, door onze correspondent te Kats, dhr. P.C.Zuydweg, op de noordoostoever van de Oosterschelde bij zijn woonplaats ook enkele fragmenten van inheems aardewerk gevonden welke aan streepbandaar- dewerk deden denken, (voor de A.W.N.-vondst zie Westerheem XXV,1, 1976,p-56. Cadzand,strand: Door de heer M.Westerop uit Veldhoven (N.-Br.) is op het strand te Cadzand belangrijk aangespoeld materiaal verzameld, o.a. fossiele botten en bewerkte zwarte vuursteen (Tjongerspits, klingen, schrabbers en stekers; datering laat-Paleolithicum). De voorwerpen zijn geschonken aan het Gemeentelijk Museum te Aardenburg. Goes: Tijdens de restauratie van een deel van het museumgebouw aan de Singelstraat zijn door ds heren LJ.Abelmann (corr.R.O.B.) en C. van Benthem onderzoekingen gedaan naar de bouwge schiedenis van het pand. Het verslag vermeldt o.a. aardewerkvondsten uit de XVde eeuw (1-5-1975). Ter plaatse, was vroeger een klooster-weeshuis. Groede: Tijdens de restauratie van de Ned.Hervormde kerk bleek het noodzakelijk te zijn een knekelhuis te ontruimen. Voor anthropoiogisch onderzoek werd in overleg met drs. PJ. van der Feen (corr. en oudconservator R.O.B.) een honderdtal schedels verzameld en geconserveerd. Medewerking verleenden de heer van der Feen zelf en B.Oele. Een en ander geschiedde met goedkeuring van de pres.kerkvoogd, dhrJ.van Dijke en de uitvoerders van de restauratiewerken. 's-Heer Abtskerke: Herverkaveling de Poel-Heinkenszand. Bij het graven van kavelsloten e.d. zijn blijkens opgaven van de heer LJ.Abelmann (Gem.archivaris Goes en corr. R.O.B.) de volgende vondsten te vermelden: A. Restant steenovens aan de Sinoutskerksezandweg. B. Restant steenoven aan de Langedam. C. Concentraties aardewerk Herbenesseweg/Langedam (13de-15de eeuw). D. Restant veldoven.

Nehalennia | 1977 | | pagina 35