34 A,B. en D. dateren waarschijnlijk uit het begin van de 15de eeuw. De vondsten werden gemeld door de heer P. de Graaf te 's-Heer Abtskerke (15,18,27-7-1974 (aanvulling jaarverslag 1974). Koudekerke De A.W.N. afdeling Zeeland onderzocht in overleg met de prov.archeoloog een door de werkgroep ontdekte dikke aslaag uit de 1ste eeuw na Chr. aan de Meinersweg te Koudekerke. De aslaag bevatte veel schelpen. Volgens het voorlopige rapport over de proefopgraving (zie Westerheem XXV,1,1976,p.56, J.v.d.Berg) zou het hier gaan om een kalkbranderij. Het gevonden aardewerk behoort tot het vroegste Romeise materiaal dat tot nu toe in Zeeland is gevonden. Het dateert waarschijnlijk uit het 3de kwart van de 1ste eeuw. De vondsten worden door de werkgroep bestudeerd en t.z.t. overgedragen aan het prov.depot voor bodemvondsten in het Zeeuws Museum te Middelburg. Kats: Buitendijks, op de plaats van het vroegere Oud Hamerstee, is door onze correspondent dhr. P.C.Zuydweg een vrij groot stuk gevonden van een Romeins bakje of schaaltje van ruwwandig aardewerk met brede, horizontale rand (datering mogelijk laat-lste eeuw). Geschonken aan het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes (inv.nr.4166; vondstnr.l975-Oud-Ha-279-CZ.). Middelburg: In juni 1975 werd door leden van de A.W.N. werkgroep Zeeland in de stadsuitbreiding aan de Kruitmolenlaan te Middelburg aardewerk uit de Romeinse tijd gevonden (datering laat 2de eeuw). De vondsten lagen op het Hollandveen. Voorts werden aangetroffen dikke aslagen en een fragment van een houten schop, (zie ook Westerheem XXV,1,1976,p.56). De vondsten worden overgedragen aan het Prov.depot voor bodemvondsten in het Zeeuws Museum te Middelburg. (Vondstnr. 1975-Mdb-Kr-). Westdorpe: De correspondent (R.O.B.) J. Thomas te Westdorpe ontgroef in zijn woonplaats op de hofstede van Egbert van Waes (oud burgemeester van Westdorpe) de fundering van een vrij aanzienlijk, uit de 14de eeuw daterend gebouw. De teruggevonden funderingen, gelegen in een akkerland, waren geheel aan het oog onttrokken door een dikke kleilaag. Over de aard van het gebouw tast men nog in. het duister, een oude hofstede? Nieuwlande: Verdronken land van Zuid-Beveland. De onderzoekgroep Anthropologic van het Anatomisch-Embryologisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit te Leiden verrichtte na overleg met de prov.archeoloog onderzoekingen in het Verdronken land van Zuid-Beveland op de begraafplaats van het verdwenen dorp Nieuwlande. Westkerke: In de Westerlandse polder op het landbouwbedrijf van dhr. G. de Jager zijn bij werkzaamheden de funderingen teruggevonden van de kerk van het verdwenen dorp, alsook overblijfselen van fraai versierde sarcofaagdeksels, waarschijnlijk daterende uit de 12de eeuw. De parochie Westkerke is gesticht in de tweede helft van de 12de eeuw. Het dorp verdronk in de 14de eeuw. Het lag in de 13de eeuw op het voormalig eiland Wolfaartsdijk. Onze medewerkers in Zuid-Beveland LJ. Abelmann en B.Oele maakten foto's en notities. Nader onderzoek volgt. West-Souburg: In een uitbreidingsplan is men bij het leggen van een transportriool evenwijdig aan de Weyevlietweg gestuit op een welput uit de 17de eeuw,waaruit een fraaie tinnen lepel(gemerkt PA en een gekroond roosje), aardewerk met slibversiering (ringeloortechniek), glas en metalen voor werpen zijn opgedolven. Vondstmelding Gemeentewerken Vlissingen en correspondent R.O.B. N.Veldhuis (Gemeentearchivaris te Vlissingen). De voorwerpen bevinden zich in het Stedelijk Museum van Vlissingen.

Nehalennia | 1977 | | pagina 36