37 de Gemeenteraad berichtgeving via de pers en adhesiebetuigingen van deskundigen als prof.dr.C.A.van Swigchem en prof.dr.C.L.Temminck-Groll alsmede van vele inwoners van Goes en de ereburger ir.F.Q.den Hollander, te bereiken dat het gebouw behouden bleef, waarna restauratie en bestemming tot culturele accomodatie volgde. Door deze gang van zaken heeft de Gemeente Goes een fraai 19e eeuws monument behouden. Het is in 1888 gebouwd in opdracht van Max Salberg en zijn echtgenote Maatje Kakebeke door de fa. De Weert te Goes. De villa was slechts kort als woonhuis in gebruik: in 1891 brandde de stoommeelfabriek van de familie Kakebeke af, waarna Salberg besloot een nieuwe fabriek te Middelburg te bouwen en Goes te verlaten. De villa werd landbouwkundig proefstation en in 1923 de zetel voor de Keuringsdienst van Waren. Ten behoeve van deze nieuwe bestemmingen onderging het gebouw een aantal wijzigingen. De muren tussen de vertrekken op de parterre werden uitgebroken en een deel van de hal bij de aangrenzende torenkamer getrokken. Bij de verbouwing tot culturele accomodatie zijn deze wijzigingen gehandhaafd en is ook de wand tussen de vertrekken aan de linkerzijde van de le etage uitgebroken. Ondanks deze wijzigingen ademt het gebouw nog geheel de sfeer van een 19e eeuwse villa. Deze was een schepping van de Belgische architect Josef, Maria Adriaan Keelhoff, geboren te Neerpelt in Belgisch Limburg in Ï834. De architect Keelhoff stamde uit een begaaf.de familie, \waartoe' o.m. behoorden de kunstschilder Frans Keelhoff, de waterbouwkun dige Josef Keelhoff en de historicus en archeoloog Pierre Charles Keelhoff. De 'villa' (dit is thans ook de officiële naam) is een product van het 19e eeuws eclectisme. In zijn aan de Renaissance ontleende kruiskozijnen, rondbogen, balusters, diamantkoppen en speklagen geeft het blijk van de geestesgesteldheid van die tijd,een romantische hang naar het verleden en de ontwakende belangstelling voor de cultuur van vroeger eeuwen, dit alles gemodelleerd naar eigen opvattingen en inzichten. Vergeleken met de vele bouwwerken uit deze tijd elders in Nederland of in de grote steden van België moge 'de villa' wellicht geen unicum heten, maar voor Zeeland waar in deze tijd weinig nieuwbouw plaatsvond is het een monument van grote waarde, een van de weinig rijker uitgevoerde gebouwen van het laatste kwart van de 19e eeuw. Het is dan ook te betreuren dat met de invulling van het Schuttershofgebied het park rondom het gebouw niet in zijn huidige omvang zal blijven gehandhaafd. Vooral de geplande uitbreiding van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor zal aan het 19e eeuws karakter van de villa en het park onherstelbaar afbreuk doen. J.H.K. „De Villa" aan de Van de Spiegelstraat te Goes met doorzicht naar de grote kerk.

Nehalennia | 1977 | | pagina 39