38 THOLEN Tholen stad Door de verzwaring en verhoging van de zeedijk bij het stadje Tholen veranderd het aanzien aan de zeezijde. De Zoute vest, waarin voorheen de oesterputten van Bona Fides lagen, zijn inmiddels gedempt. Voor de verzwaring van de Wal en de zeewering bij de haven is overleg gaande. Dit jaar zal met deze werken een aanvang worden gemaakt, waarbij vermoedelijk het laatste deel van de Zoute vest zal worden gedempt. Met de uitvoering van het saneringsplan "Stadskern oost" is een aanvang gemaakt. In dit plan is een ontsluitingsweg van het nieuwe bestemmingsplan Buitenzorg opgenomen. Deze weg, die langs de haven zal lopen, ligt ongeveer op de plaats van de weg door de in 1580 afgebroken Suyteyndse poort, welke moest wijken voor de nieuwe vesting werken van de stad. De plannen om de bebouwing aan de zuidzijde van de Markt een 18e eeuws aanzien te geven zijn in een vergevorderd stadium. Gepoogd zal worden het leegstaande pand Hoogstraat 35, in de volksmond de Ark genoemd, op de monumentenlijst te plaatsen. Wanneer dit niet gebeurd, zal dit opvallende gebouw voor Tholen verloren gaan. Vermoedelijk zijn achter het pleisterwerk van de voorgevel van dit gebouw nog restanten aanwezig van het huis de Swaene dat in 1587 door de stad is verkocht en waarin nog de gehele 19e eeuw notabelen van Tholen woonden. St.Maartensdijk. De reconstructie van de Markt is nagenoeg voltooid. Het werk dat in het kader van de aanvullen de werkgelegenheid wordt uitgevoerd, voorziet in de aanleg van een sfeervolle straatverlichting, plaatsing van bomen en plantenbakken. De Markt zelf wordt in tweeën gedeeld met een evenementenruimte voor het gemeentehuis en een ruimte om te parkeren. De historische gebouwen naast de Rabobank zijn met toestemming van Monumentenzorg afgebroken. Op het ogenblik is men bezig het gat weer dicht te bouwen met pandjes welke een in het straatbeeld passende gevel zullen krijgen. In juni van dit jaar zal de uitbreiding van het monumentale gemeentehuis worden aanbesteed. De aanpassing en verbouwing van het uit 1628 daterende stadhuis, zal weinig ingrijpend zijn. Scherpenisse De eerste jaren zijn er geen subsidiemogelijkheden om het vervallen eind 16de eeuwse gemeentehuis van Scherpenisse te restaureren. Volgens de bestaande plannen zal de zijgevel weer in de oorspronkelijke stijl worden teruggebracht. De voorgevel zal echter een 19de eeuws aanzien krijgen, omdat sporen van de oorspronkelijke gevel door de verbouwing van 1847 verloren zijn gegaan. Gepoogd zal worden de in 1842 gedempte kelder weer te herstellen. De geschiedenis van het gebouw met een reconstructietekening is verschenen in de Eendrachtbode van 23 sept.1976. Poortvliet. Het ingrijpend saneringsplan "Kom Poortvliet" zal met subsidie van het Rijk in de komende jaren worden uitgevoerd. Door aanleg van wegen en de bouw van huizen zal de dorpsring rond de kerk worden gesloten. Hiermee zijn in deze kleine plaats 108 eigendommen gemoeid. St.Annaland. Ook in deze plaats zal bij de gedempte haven een saneringsplan met subsidie van het Rijk worden uitgevoerd. J.P.B.

Nehalennia | 1977 | | pagina 40