32 ARCHEOLOGISCH NIEUWS COLIJNSPLAAT Onlangs heeft de Werkgroep Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland een onderzoek afgesloten naar een inheems-Romeinse bewoning, welke in 1975 was. ontdekt aan de noordkust van Noord-Beveland in de buurt van Colijnsplaat. De opgraving, welke plaats vond met medewerking van de Dienst der Domeinen en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft een huisplattegrond aan het licht gebracht van 20 m. lang en 5,5 m. breed. Het onderzoek heeft geruime tijd in beslag genomen aangezien de plek buitendijks was gelegen en er alleen bij laag water kon worden gegraven. Van het huis, dat uit palen was gecon strueerd, zijn alleen de restanten van deze palen teruggevonden. Het was gebouwd op het veen en gelegen aan een kreekje in of aan de rand van een bos, waarvan men eerst een stuk heeft moeten kappen. Voorts was het huis door een palissade omgeven. Mestlagen duidden op het houden van vee, waarvan de beenderen als slachtafval werden aangetroffen-. Aan de. hand var de vondsten kon de bewoning worden gedateerd in de eerste helft van de eerste eeuw na Chr. De werkgroep heeft veel scherven gevonden van ter plaatse vervaardigd zg. inheems aardewerk, daarnaast wijzen enkele scherven van uit Gallië geïmporteerd materiaal reeds op de Romeinse invloed. Belangrijk was ook de vondst van enkele bronzen mantelspelden en van zg. gordelbeslag. Bij deze opgraving zijn in Zeeland de tot nu toe oudste bewoningssporen uit de Romeinse tijd ontdekt. A.M.D.T. VONDSTMELDINGEN EN OPGRAVINGEN IN ZEELAND IN HET JAAR 1975 Aardenburg: 12-2-1975 hervatting stadsonderzoek op het terrein van de te bouwen Openbare Basisschool en omgeving. Aagtekerke: Van de A.W.N. afdeling Zeeland werden door leden van de afdeling gedane vondsten uit de Ijzertijd (vindplaats Kalfhoekse pad)dankbaar in ontvangst genomen ten behoeve van het Prov.archeologisch depot in het Zeeuws Museum te Middelburg. M75-19 1972-Aag-K Axel: Van onze correspondenten te Axel, de heren DJ.Oggel (lid gemeenteraad) en drs. P.M.Gilhuys (gemeentearchivaris) ontvingen wij 11-12-1975 bericht dat in een bouwput aan de Karei Doormanlaan veel oude brandsporen aan het licht waren gekomen. Bij een nog dezelfde dag ingesteld onderzoek bleek dat het hier zeer waarschijnlijk ging om restanten van een ca. 14de-eeuwse veldoven (steenformaat 28x14x7 cm?). De heer B.Oele heeft de restanten op 12-12-1975 ingemeten en gefotografeerd. Amemuiden: Door leden van de werkgroep Zeeland van de A.W.N. werd in een aan te leggen bouwterrein een groot aantal scherven uit de Ijzertijd ontdekt, daterende uit enige eeuwen voor het begin van de jaartelling. In overleg met de prov.archeoloog is door de werkgroep o.l.v. dhr. J.v.d. Berg een proefopgraving ondernomen (zie Westerheem XXV,1, febr. 1976,p.56). De bewoning was gelegen op het Hollandveen aan een ongeveer 5m. brede natuurlijke waterloop in het veen. De houten overblijfselen van een woning werden ingemeten. De voorwerpen zijn bij de werkgroep in bewerking; zij worden overgedragen aan het prov.depot voor bodemvondsten.

Nehalennia | 1977 | | pagina 34