-27- Sinds het Indienen van de nota hebben zich een aantal ontwikkelingen voorgedaan. Het in de nota genoemde depot is inmiddels verkocht en moest per 1 november 1976 wor den ontruimd. De Museumstichting kon van de Gemeente Middelburg depotruimte huren, die weliswaar beter van kwaliteit is, maar niet aan alle eisen die voor een dergelijke depotruimte moeten gelden voldoet. Deze berging heeft een tijdelijk karakter zodat in de toekomst opnieuw een oplossing moet worden gezocht. Verder heeft de Museumstichting dit najaar te kennen gegeven het bruikleen van de Zelandia illustrata te willen beëindigen, met de aanbeveling deze collectie bij het Rijksarchief in Zeeland te deponeren. Door deze ontwikkeling is het mogelijk op korte termijn de reeds bestaande problematiek rondom dit kostbare onderdeel van de verzame lingen tot een oplossing te brengen. De nota van de Werkgroep is besproken in de vergadering van het Algemeen Bestuur van het Genootschap op 2 november 1976 en de conclusies van deze besprekingen zijn aan de Algemene Ledenvergadering van het Genootschap op 29 november voorgelegd. Het Bestuur van de Werkgroep is verheugd dat de suggesties die in de nota zijn gedaan in beide vergaderingen in grote lijnen zijn overgenomen. In de eerste plaats is erkend dat het gewenst is dat het Genootschap over een eigen registratie van alle eigendommen be schikt, zoals dat voor het boekenbezit al ten dele het geval is. Voor de inventarisatie van de nog niet beschreven onderdelen van de verzamelingen zal bij de Museumstichting met klem worden aangedrongen op het aantrekken van medewerkers in T.A.P-verband Voor wat betreft de berging heeft het Bestuur van het Genootschap de Werkgroep verzocht contact te zoeken met de diverse musea in Zeeland om de mogelijkheden voor een centraal depot van de Zeeuwse Musea en Oudheidkamers na te gaan. Hierin zou het Genootschap kunnen participeren voor het onderbrengen van voorwerpen die in de toekomst door aan koop, schenking of legaten worden verkregen. Voorts is erkend dat het Genootschap nog een wezenlijke taak heeft in het aantrekken van voorwerpen van historische of kunsthistorische waarde met betrekking tot Zeeland. Zoals vroeger ook het geval was zal jaarlijks worden gewezen op de mogelijkheid tot schenkingen en legaten, zullen aanwinsten in het jaarverslag worden vermeld, terwijl uit het kapitaal een fonds van 5000,zal worden afgezonderd voor het verrichten van aankopen, wanneer daarin niet door andere instellingen kan worden voorzien. Belangrijker dan het voorgaande is echter het besluit het dagelijks bestuur uit te breiden met een conservator die voortaan de taak van het beheer van de verzamelingen en het toezicht daarop zal waarnemen. Hiermee is naar de mening van het Bestuur van de Werkgroep in een van de grootste gebreken van de bestuurlijke organisatie van het Genootschap sinds de tweede wereldoorlog voorzien, namelijk dat de zo specialistische taak van het beheer, c.q. controle op het beheer van de verzamelingen aan een voor dat doel speciaal gekozen persoon wordt opgedragen. In de vergadering van 29 november is de heer drs. G.R. Heerebout te Kloetinge in deze nieuwe functie verkozen. Naar de mening van het Bestuur van de Werkgroep is het gewenst dat in de toekomst aan de con servator een aantal adviseurs wordt toegewezen voor de diverse terreinen die de verza melingen bestrijken. Het Bestuur van de Werkgroep is verheugd dat de nota over de verzamelingen (in feite een herhaling van de conclusies van de commissie Van Leeuwen) zo positief is beoordeeld. Het Bestuur zal door zijn vertegenwoordiger in het Algemeen Bestuur van het Genootschap streven naar verdere uitwerking van genoemde besluiten en wil ook gaarne suggesties van de leden van de Werkgroep met betrekking tot deze materie doorgeven. Project huisnamen, huiseigenaren en documentatie betreffende huizen te Middelburg Voor dit project zijn al een zestal aanmeldingen binnengekomen, met name voor het te verrichten archiefwerk. Met name voor het 'veldwerk' zijn nog deelnemers welkom. Dit werk bestaat uit het noteren en fotograferen van interessante details en zonodig verrichten van enige opmetingen in huizen die gesloopt of gerestaureerd zullen worden. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de heer P.W. Sijnke, Gemeentearchief Middelburg, Lange Noordstraat 3 te Middelburg. Lezing Didaktiek van de Geschiedenis. De lezing door onze secretaris L.A. De Witte over 'De Didaktiek van de Geschiedenis' zal plaatsvinden op woensdagavond 20 april in het gebouw van de Stedelijke Scholen Gemeenschap te Middelburg, Latijnse Schoolstraat 10. We hopen dat velen van u de le zing zullen bijwonen.

Nehalennia | 1977 | | pagina 29