-29- MNyULLINGEN_bij_het_woordenboek_der_ZEEUWSE_dialecten Het ligt in de bedoeling een alfabetische lijst te maken van woorden en uitdrukkingen, die, na de tweede druk van het Woordenboek, het Secretariaat bereikten, gecontroleerd en van commentaar voorzien (veelal nog van Dr. Ghïjsen). Wanneer die lijst in boekvorm verschijnt, en voor ieder verkrijgbaar Is, wordt voldaan aan de wens van velen, die een vroege druk van het Woordenboek bezitten, en de aanvullingen, in de Bulletins meegedeeld, te veel verspreid en daardoor onoverzichtelijk vinden, of ze niet hebbenIntussen komen nog steeds woorden en uitdrukkingen binnen, waarvan we er 42, afkomstig uit allerlei dor pen, op de Vragenlijst van deze maand plaatsen, in afwachting van Uw antwoord en even tueel commentaar. de_wagenmakerij In aflevering 24 van het Bulletin-voorjaar 1976 vinden we de laatste "Mededelingen"van de Hand van Dr. Ghijsen. Zij was toen volop bezig met het onderzoek naar alles, wat met de Wagenmakerij te maken had. Ze kon al beschikken over dialectnamen van onderdelen van de Zuld-Bevelandse wagen, ook, ter vergelijking: op Noord-Bevel and gebruikelijke bena mingen, en die van de Thoolse menwagen, de Schouwse menwagen en de West-Zeeuws Vlaamse menwagen. Maar er ontbraken nog tal van gegevens. Daarom gingen twee nieuwe vragenlijsten met Bulletin 24 mee. Waarschijnlijk tengevolge van het overlijden van Dr. Ghijsen kwa men slechts 6 antwoorden binnen, die tot nu bleven liggen. Wij menen, te moeten proberen, dit onderzoek zo volledig mogelijk af te ronden, en daartoe die 2 laatste vragenlijsten opnieuw uitzenden, opdat ook de op het Secretariaat nog onbekende dialectnamen uit alle delen van Zeeland en van Goeree-Overf1akkee bijeengebracht kunnen worden. In de kolom "Aantekeningen" hopen we dan de benamingen te vinden, die in Uw dorp worden gebruikt. En onderaan de lijst eventueel bijzonderheden, gebruiken, anekdotes, historische en an dere gegevens, zoals Dr. Ghijsen die reeds van enkele wagenmakersfamilies mocht ontvangen. Op blz. 25 van genoemd Bulletin staan de namen van wagenmakers, die op het eiland Tholen hebben gewerkt, met de jaartallen erbij, vanaf 1675 tot 1930. Het zal niet eenvoudig zijn, overal de namen zo te achterhalen tot in de 176 eeuw, maar die uit de "bloeitijd" van de wagenmakerij, het eerste kwart van deze eeuw, en misschien zelfs nog daarvoor, moeten toch terug te vinden zijn, met de bijbehorende jaartallen, en zeker het jaar, waarin de laatsten het werk hebben neergelegd. Wellicht zijn in Uw woonplaats nog oud wagenmakers in leven, die ons ook aan namen kunnen helpen van hun voorgangers en oud collega's in eigen of ander dorp? Degenen, met wie wij in contact kwamen, haalden met enthousiasme herinneringen op, en getuigden van hun grote liefde voor het oude ambacht en weemoed om wat niet meer mocht zijn. Vanaf 1917 werd in West Zeeuws-Vlaanderen al het door de wagenmakers benodigde hout, gezaagd door de Zagerij van J. Schippers en Zonen te Groede. De Heer Schippers sr. was nu nog in staat, de namen te geven van 72 wagenmakers, die in het Land van Cadzand hun beroep hadden uitgeoefend, mét het jaar, waarin ze genoodzaakt waren, er mee te stoppen., én wat daarna hun broodwinning werd. Inmiddels maakte Notaris Blindenbach ons er op attent, dat vroeger ieder, die zich als ambachtsman wilde vestigen, moest worden ingeschreven in het Register van patentrech ten, dat in het Gemeentearchief nog aanwezig moet zijn. Wie heeft de tijd, de lust en de moed, om daar te gaan snuffelen? We nemen ons voor, als alle gegevens over de wagen makerij binnen zijn, die te verwerken tot een totaalbeeld in een afzonderlijk geschrift, verlucht met tekeningen en foto's, van oud-wagenmakers ontvangen. Reet i fi cat ie De heer A.P. Bil wijst ons op enkele fouten, die geslopen zijn in Aflevering 24-voorjaar 1976. Op blz. 13 onderaan, laatste alinea staat Cornelis Bil, dit moet zijn Marinus Bil. Op blz. 25 moet de elfde regel van onderaf vervallen evenals de twee volgende regels. In plaats daarvan: Deze had twee zoons, Marinus en Cornelis. Beiden werden Wagenmaker op Smurdiek. Marinus geeft 't vak door aan zijn oudste zoon Thomas, die het teniet ziet gaan. Cornelis geeft 't vak door aan zijn drie zoons: Kees, Thomas en Piet. Nadat Kees en Tho mas vertrekken, blijft Piet Bil Corneliszoon de laatste wagenmaker op Smurdiek. Op Scher- penisse is niet S. van der Weele de laatst maar I zak van der Weele. Op Poortvliet was Nieuwenhuyzen niet de eerste, maar de laatste in het ambacht. Voor Oud Vossemeer werden nog opgegeven: Gelok en Clarijs.

Nehalennia | 1977 | | pagina 31