-ij st. Bartholomeus en St. Alberto, het andere (Afb,2). Is een ruwe schets van de directe omgeving van San Salvador. Op deze laatste kaart geeft Golijath de landingsplaats aan van de troepen en de route die werd gevolgd bij de aanval op de stad. De kaartjes wer den in haast tijdens het beleg van de stad vervaardigd en konden dan ook niet anders dan schetsmatig zijn, Golijath doet echter de belofte "Verhope U Ed. het in korten perfecter te senden, met de resteerende forten ende Stadt Santa Salvadoor". Naar alle waarschijnlijkheid is de hier genoemde "perfecter" versie van de eerste schetsen de in het Algemeen Rijksarchief berustende kaart van de Bahia die de titel draagt "Afbeeldinge Van de Bahia de Todos Sanctos, soo naer het tot noch toe moge lijk is te doen geweest". (7), (Afb.3). De kaart is niet ondertekend, maar is mijns inziens toch duidelijk van de hand van Golijath; de overeenkomsten in handschrift, legenda en tekening van de directe omgeving van de stad met de voornoemde schetskaart wijzen overtuigend in die richting. De tekening is hier veel verzorgder en de kaart wordt opgesierd met de afbeelding van drie Hollandse schepen; op de kaart zijn de lo dingen via diepte-cijfers uitgewerkt en bij de forten is hun respectievelijke sterkte in de legenda indien mogelijk vermeld. Afb. 2. Dr. Unger noemt Golijath als Ingenieur (bouwmeester) tijdens zijn latere carrière in de Hollandse kolonie Essequebo waar hij de forten Nieuw Middelburgh en Nova Zeelandia ontwierp, gegevens die samen met de detailkaart van de drie forten de conclusie plau sibel maken dat hij ook in die functie van Ingenieur in Brazilië actief was. De Inge nieur die de troepen vergezelde bij de aanval op San Salvador was echter Hendrick van Berchem. Tijdens de aanval op de stad werd Van Berchem gedood wat de Politieke Raden en Maurits brengt tot het volgende verzoek aan de bewindhebbers overzee: "Wij willen verhoopen, alsoo den dienst van de Compagnie het vereijscht, dat U Ed. ons met den eersten met een ervaren Ingenieur sullen versien, alsoo hier niet meer als twee jonge borsten zijn, die noch dienen te leeren" (8). Colijath trad bij het verdere verloop van de aanval vermoedelijk op als Van Berchems' plaatsvervanger, de 'twee jonge borsten" zijn dan Frederick Commersteijn en Willem van Lobbrecht. De Ingenieur die op het ver zoek van de Politieke Raden en Maurits werd afgevaardigd, was Frederick Pistor, die in

Nehalennia | 1977 | | pagina 6