-7- De kaart is ondertekend met "B.C. Golijath fecitt". Aan de uitgave van 1648 voegde Visscher twee aanzichten van het Hof Frijburg en Mauritsstad/Recife toe, deze twee aanzichten waren van de hand van de schilder Frans Post, die deel uitmaakte van het gevolg van Maurits, en zij werden al eerder gepubliceerd in het werk "Rerum per Octennium in Brasilia" van de hand van Caspar Barlaeus en gepubliceerd door Joan Blaeu in 16^^(16). In het cartouche van de kaart noemt Golijath zich "caertmaecker van sijn Ex waarschijnlijk een lichte overdrijving, want in twee bewaarde hofhoudingslijsten van Maurits wordt van hem geen melding gemaakt (17), 18)Aan de kaart doet dit laatste vanzelfsprekend weinig af, anderen volgden de kaart na en schroomden niet er gedeelten uit over te nemen, zo zijn bv. plattegronden bij Barlaeus en van Johannes Vingboons erop terug te voeren (19). Johannes Vingboons nam zelfs eenmaal het complete kaartbeeld over, evenwel met weglating van het cartouche en de twee aanzichten (20, Afb6-7)De kaart werd door Hollandse kaartmakers veelvuldig nagevolgd, het is dan ook opvallend dat de kaart door de Portugezen niet gekopieerd of nagevolgd werd. Zo nam Joao Teixeira Albernaz I Ide belangrijkse Portugeze kaart- maker in de 2e helft van de 17e eeuw en qua positie vergelijkbaar met de baaskaarten maker van de Oostindische Compagnie, nog in 1666 een plattegrond van Mauritsstad/ Recife op in zijn Atlas van Brazilië die kartografisch ver bij die van Golijath achterblijft 21De Nederlandse schilder Cornel is de Man had meer waardering voor het werk van Golijath; hij gebruikte de kaart als achtergrond op een van zijn schrl- Gonsalves de Mello maakt in zijn artikel nog melding van een aantal kaarten die ge noemd worden in de zgn. "Overgekomen Brieven en Papieren", waarbij het hem niet on waarschijnlijk lijkt dat zich daar ook werk van Golijath onder verschuilt, met name noemt hij een kaart van geheel Neder 1ands-Brazi1ivan 1639- In de periode 1638-1643 was het echter George Marggravius die zijn gedetailleerde kaart van Neder 1ands-Bra- zilië samenstelde, vanaf 1647 achtereenvolgens door Joan Blaeu, Huych Allardt en Cle ment de Jonghe gepubliceerd, en terwijl we van Golijath in Brazilië slechts kaarten van kleinere gebieden kennen, zijn grotere gebieden in kaart gebracht door Marggravit Herckmans en Van Walbeeck (23), (24). Concluderend is de kaart van 1639 een voorlo per van de definitieve kaart van' Marggraviusde bekwaamste kaartmaker die in Neder-

Nehalennia | 1977 | | pagina 9