-2- mededelingen_van_de_redactie Het verheugt ons u weer een kwalitatieve verbetering van het Bulletin te kunnen aan kondigen. In de eerste plaats staat het budget toe het Bulletin op een betere kwali teit papier te drukken. Dit komt vooral de kwaliteit van de afbeeldingen ten goede. Ook voor wat betreft de inhoud kunnen wij een aantal kwaliteitsverbeteringen melden. In het streven het Bulletin tot een volwaardig medium voor het historisch onderzoek in de provincie uit te bouwen heeft de redactie besloten voortaan naast de regionaal- historische bibliografie en de aanwinsten van de archieven aandacht te schenken aan de archeologie, monumentenzorg en de museumsector. Hiertoe zullen korte berichten of kleine monografieën over archeologische vondsten en restauraties van monumenten woi den opgenomen en zal een opgave worden gedaan van de aanwinsten van de musea en oud heidskamers. Een aantal personen heeft zich al bereid verklaard als correspondent voor deze rubrieken op te treden. Wij hopen hiermee een concentratie van de actuali teiten op het historisch erf te bereiken, belangrijk niet alleen voor geïnteresseer den in Zeeland, maar ook voor de niet onaanzienlijke groep belangstellenden die bui ten de provincie wonen en op deze wijze alle informatie over historische actualitei ten bijeenvinden Verder kunnen wij u de verheugende mededeling doen dat het dialectonderzoek op ver zoek van de ledenvergadering van de Zeeuwse Vereniging voor Dialect-onderzoek zal worden voortgezet door mevr. E.J. van de Broecke-de Man met dr. A. de Vin als weten schappelijk adviseur. Een verslag van de ledenvergadering, waarin tevens een voorlo pig bestuur werd gekozen, vindt u onder de mededelingen van deze vereniging. Een essentiële voorwaarde voor een verdere bloei van het Bulletin is een vergroting van de oplage. Deze bedraagt momenteel (met de reserve-exemplaren) 225, waardoor de prijs per stuk vrij hoog ligt. Wanneer het aantal abonnees wordt vergroot kan ener zijds verdere kostenstijging worden beperkt, anderzijds de omvang van het Bulletin en de frekwentie van de uitgave worden vergroot. U kunt hieraan bijdragen door le den of abonnees voor de Werkgroep of de Vereniging voor Dialectonderzoek aan te brengen 0s_braziliaanse_perxode_van_cornelis_b^_golijath door_K^ Zandvliet De zeventiende eeuw heeft in Nederland vele markante kaartmakers voortgebracht, en in dit gezelschap was Golijath (1610/1620- 1662) zeker niet een der minste. Van zijn hand zijn bijvoorbeeld uitstekende plattegronden van Middelburg en Doesburg bekend, waarvan eerstgenoemde onder andere werd gepubliceerd in de "Cronyk van Zeeland" van Smallegange (l). In de periode dat hij werkzaam was in het toenmalige Nederlands-Brazi1ië vervaardigde hij een prachtige plattegrond van de hoofdstad Mauritsstad/Recife, in 16A8 door de Amsterdamse uitgever Claes Jansz. Visscher gedrukt ter gelegenheid van de Vrede van Munster. Het was Dr. W.S. ünger (2) die een uitstekend artikel aan hem wijdde, maar juist over zijn Braziliaanse activiteiten weinig kon mededelen, naar aanleiding waarvan hij opmerkte: "Misschien kan een diepgaand onderzoek in de archivalia der W.I.C. over Brazilië over Golijaths werkzaamheid aldaar wat opleveren". Hoewel dit artikel niet de pretentie wil hebben het onderzoek betreffende Golijath in Brazilië af te ronden, lijken verschillende nieuwe gegevens toch een rechtvaardiging ervan. Reeds in 1635 wordt van de aanwezigheid van Golijath in Brazilië melding gemaakt, en wel in een brief van de Amsterdamse koopman Nicolas Hack, die hem vermeldt als zijnde in dienst van het garnizoen van Alexander Picard, waar hij werkt als schrijver bij de kapitein Johann Mulder (3). In de periode rond 1635 is er een voortdurende strijd aan de gang met de Portugezen, die juist dan ook meer en meer in het voordeel van de Hollanders wordt beslist, met de veroveringen van de forten bij Paraiba, het fort Real en het fort Porto Calvo. Alexander Picard heeft in 1635 het commando over het laatste fort en wordt er ingesloten door een grote Potugese macht Niet dui delijk is of Picard een goede verdedigingstaktiek toepast, in ieder geval wordt de veldslag bij Porto Calvo onder zijn leiding smadelijk verloren en velen worden ge vangen genomen en afgevoerd naar de Portugeze hoofdstad in Brazilië, San Salvador aan de Allerheiligenbaai, onder wie zich ook Golijath en Mulder bevinden.

Nehalennia | 1977 | | pagina 4