RECHTSHUIS De Chroniek van Smallegange en de Tegenwoordige Staat weten weinig meer te vermelden dan het bestaan eertijds van een kerkslot en vliedberg.Het dorpsbestuur bestond uit een schoutburgemeesterte vergelijken met een wethouder) en vier schepenen-Merkwaardig genoeg had deze kleine gemeen schap, waarvan in 1642 42 huizen en schuren voor de dubbele honderdste penning waren aangeslagen en in 1748 122 inwoners telde,een eigen dorpshuis.In 1602 of kort hiervoor is dit af gebroken en werd het hiervan afkomstige materiaal verkocht. Wanneer er weer een nieuw rechthuis is betrokken,is niet be kend,doch in 1702 werd een "belle" voor de rechtkamer gekocht. Bij de opheffing van de gemeente lag de rechtkamer aan de noordzijde van de ca. 6 huizen tellende Dorpstraat. KERK EN TOREN De kerk was aan St.Adrianus gewijd,een heidens hoofdman die zich bekeerde bij het zien van de standvastigheid van een aantal christenen die hij naar de martelplaats begeleidde. Ook hij werd toen gemarteld.Hij gold als één der patronen tegen de pest.Van de stichting van het kerkgebouw weten we niets.Het is in de eerste jaren van de Tachtigjarige oorlog bij de vijandelijkheden verwoest evneals de kerk te Schaker- loo onder Tholen.De leien van het dak zijn in 1600 naar het raadhuis te Scherpenisse gebrachtwaar ze verder gebruikt zullen zijn voor het herstel van het kerkdak aldaar. De magistraat van Westkerke kreeg in die kerk ook een bocht (overdekte zitbank) toegewezen. De kerktoren is in ca.1602 gedeeltelijk hersteld en heeft nog twee eeuwen het dorpsbeeld gesierd-zij het niet altijd in een goede toestand. Tijdens de reformatie zijn het kerkgebouw en de kerkelijke goederen door de Staten van Zeeland in beslag genomen. Sedertdien werden deze beheerd door de rentmeester van de geestelijke goederen.Uit de dorpsrekeningen blijkt echter dat ook het dorp kosten van onderhoud betaalde. De magistraat vreesde in 1709 dat de torenklok zou veronge lukken door het voortdurend inregen van de gebinten.Deze zijn toen door de timmerman geïnspecteerd.Eerst in 1724 is er een afdak op de toren gemaakt.Dit heeft echter niet kunnen ver- 18

Nehalennia | 1979 | | pagina 20