Hopelijk zal de Werkgroep Muziek op een van haar volgende grammofoonplaten ook werk van Bustijn opnemen.Op de gram mofoonplaat Historische Orgels I wordt de tweede Suite gespeeld door Bram Beekman op het Weidtman-orgel te Melis- kerke.Verkrijgbaar door storting van 25,50 op giro nr. 3876547 t.n.v. penningmeester Werkgroep Muziek Hammarsklöld- laan 23 Middelburg. J.H.K. MONUMENTENNIEUWS Orgels. Een merkwaardige orgeltweeling in Zeeland. Onlangs vond een verbouwing plaats van het orgel in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwdorp,die ver melding verdient in deze rubriek daar het een waardevol monument betreft,een instrument gebouwd door de Duitse orgelmaker Peter Weidtman uit Ratingen (1998-1753)als groot huisorgel voor een Walchers patriciër. Weidtman leverde omstreeks 1744 twee van deze instrumen ten en het mag wel een grote bijzonderheid heten dat beide in Zeeland bewaard bleven: het andere instrument bevindt zich in de Hervormde Kerk te Meliskerke. Vergelijken we het uiterlijk van beide orgels,dan blijk- ken opvallende verschillen.Nader onderzoek heeft echter uitgewezen dat het hier een vrijwel identieke tweeling betreft: het orgel te Nieuwdorp blijkt te zijn verhoogd, kennelijk om het wat meer aanzien te geven na verwisseling van de particuliere woning voor het kerkgebouw.(afb.1) Op afbeelding 2 is het tussenzetsel" weggenomen waardoor een zelfde model ontstaat als van het orgel te Meliskerke. Er is dan alleen een opvallend verschil in ornamentiek. Gezien de tegenstelling tussen de weelderige ornamenten en de eenvoudige hoofdconstructie van het orgel te Melis kerke lijkt mij de conclusie gewettigd dat Weidtman in eerste instantie twee identieke instrumenten heeft gele verd met een sobere ornamentiek en dat één instrument kort daarna door de opdrachtgever is verfraaid,in overeen- 36

Nehalennia | 1980 | | pagina 38