berovingen zullen wel de oorzaak zijn geweest.Er was in die tijd een netwerk van voetpaden 17) over het eiland. De Westmonsterkerk was de moederkerk van die te Hoogelande. Opvallend is dat de as van de kerk van Hoogelande gericht is op de markt in Middelburgwaar de moederkerk zich be vond. De Westmonsterkerk werd gebouwd in het laatste deel van de 12de eeuw en weer afgebroken in 1575.In overeen stemming daarmede laat een tekening van Th.Verrijk 15a) van de markt in Middelburg duidelijk zien dat de kerk er in 1605 niet meer was. De Westmonsterkerk werd ook genoemd de St.Maartenskerk en de kerk van Hoogelande werd aan dezelfde heilige ge wijd.Martinus was de schutspatroon van de armen en be strijder van elk geweld.Hij stierf op 11 november 400. Een reliëf van Martinus 18) met bedelaar en mantel is aanwezig in de huidige kapel. Rondom de kerk van Hoogelande vormde zich een arm dorpje, bestaande uit een pastoorshuis 4) en een aantal schamele woningen.Er was toen al een herberg aanwezig later omge bouwd tot boerderij door de familie Groenenberg 19) Deze boerderij was van de terp van de kerk gescheiden door een weg,later klinkerweg,welke zich tussen die ge bouwen splitste in een weg naar Werendijke en naar Krom- menhoeke.Een klein deel van deze klinkerweg is in stand gehouden. In de Napoleontische tijd werd het arme dorpje omgedoopt tot:"La Commune de Hoogelande" 20) en de boerderij werd "La Mairie" Hoewel de pastoor regelmatig opriep cm verantwoording af te leggen over de tienden 21) en rekeningen van Geestelijke goederen 22) werden opgesteldbleef de arme parochie waar schijnlijk in gebreke.Deze armoede spreekt ook nog eens uit de correspondentie van Baron de Giljam met zijn rent meester waaruit blijkt dat de ambachtsheer zijn recht op de bermen van de wegen overliet aan de armen 47) De Kosterij 23) werd afzonderlijk behandeld. Men neemt aan dat de kerk verschillende malen gehavend is door stropende benden en in de tijd van het beleg van 7

Nehalennia | 1980 | | pagina 9