een sluis.Bij nader onderzoek vreesde men echter onder- loopsheid en het afglijden van de havenmuur in de haven. Ook zou de doorgang naar de Waterpoortde hoofdverbinding tussen het eiland Tholen en het vasteland te smal worden. Uiteindelijk besloot men de haven te verplaatsen naar de zoute vest en een dijk op de gedempte haven te leggen. VERPLAATSING VAN DE HAVEN Voor de uitvoering van dit plan kreeg de stad van het Rijk 10000,- subsidie en een renteloze lening van hetzelfde bedrag.Dit laatste bedrag werd later met 2000,- verhoogd toen bleek dat de plannen duurder werden.In juli 1826 waren deze gereed en op de 26ste van die maand werd het werk aanbesteed.De laagste inschrijverLambertus Heimans uit Uithoorn,werd voor 21900,- met de uitvoering belast. Bij het werk hoorde ook de aanleg van een spuisluishet verhogen van de uitgang van de Waterpoort en het opbouwen van een commieshuis in de zeewering bij deze poort.Het wachthuis en andere gebouwen ten zuiden van de poort moes ten hiervoor worden afgebroken. De nieuwe haven kreeg een houten beschoeiingDit alles moest in drie maandenden worden opgeleverd. Om schade aan de nieuwe stadseigendommen te voorkomen, werd het aan kinderen verboden tegen de taluds van de dijk en op de nieuwe loskade te lopen.De boete werd gesteld op ƒ1,- doch wanneer dit niet hielp kon men een dag gevange nis krijgen. Met de verplaatsing van de haven werd ook de wip verplaatst. In de stadsrekening van 1630 is deze voor het eerst ver meld.De wip werd dat jaar vernieuwd.Deze eenvoudige hijsin stallatie om zware vrachten uit schepen te hijsen komt voor op een door Cornelis Pronk in 1743 vervaardigde tekening van de Waterpoort.De wip werd in de 19de eeuw nog regelma tig vernieuwd.De gemeenteraad besloot echter in 1867 dit niet meer te doen,omdat er geen zware vrachten geladen of gelost werden en er ook te St.Maartensdijk,Oud-Vossemeer en St.Annaland geen wip was.Door de verplaatsing van de haven werden het "Landsmagazijn" waar voor 1814 materiaal werd bewaard voor de militaire verdediging van het eiland 9

Nehalennia | 1980 | | pagina 11