Rijnverbinding en afsluiting van de Oosterschelde maakten een einde aan de oestercultuur te Tholen.Het aantal vis sersschepen daalde hierdoor verder.Een aantal andere vis sersschepen zijn hiervoor in de plaats gekomen,n.l. de sportvissersboten,waarvan er thans een achttal te Tholen liggen.In 1978 waren er nog 22 vissersschepen te Tholen geregistreerdwaarvan er 5 een ligplaats hadden in de ha vens van St-Annaland,Colijnsplaat en Scheveningen. De schepen in de Thoolse haven worden hoofdzakelijk ge bruikt voor de palingvisserij. VERVAL EN AANPASSING VAN DE HAVEN Na het verdwijnen van de oestercultuur en het toenemende vervoer van producten door het wegverkeeris de haven sterk vervallen.De aanleg van het Schelde-Rijnkanaal en de manier van afsluiting van de Oosterschelde hebben er tot nu toe voor gezorgd dat de aanpassing en verbetering van de haven achterwege is gebleven.Wel zijn de schilder achtige doch vervallen oesterloodsen op het haventerrein en de contrescarp in 1978 opgeruimd.De oesterputten van Bona Fides zijn in 1974 gedempt en de rest van de in de zoute vest gelegen oesterputten zijn met groot materieel gedicht in het kader van de door de regering beloofde stormveiligheid.De wrakke spuisluis werd uitgegraven en de dijk,welke het haventerrein afsluit werd verhoogd en verzwaard.De coupure van de Waterpoort werd verwijderd en wie hier langs komt kan alleen vermoeden dat er voor 1928 eeuwenlang de hoofdverbinding tussen Brabant en Zeeland lag.Ook de coupure bij het havenplateau werd gesloopt. De nieuwe toegang tot het haventerrein komt in het ver lengde van de Ten Ankerweg te liggen.De haven werd aan de noordkant iets verkleind om een betere verbinding met het havenplateau mogelijk te maken.Langs de kleine haven werd een damwand geslagen en een kaai aangelegd.Bij het aan brengen van de verankering van deze damwand zijn de funda menten van de in 1587 gesloopte Zuidpoort aan het Crom- vliet teruggevonden.De plannen die men aanvankelijk had om in de afgedamde Eendracht een grote jachthaven aan te leggen zijn mogelijk definitief opgeborgen in verband met 15

Nehalennia | 1980 | | pagina 17