Het is een boeiende tentoonstelling waarin een belangrijk stuk Zeeuwse geschiedenis in beeld is gebracht. De tentoonstelling is in een aantal thema's en perioden ingedeeld teneinde het materiaal over de beschikbare zij kapellen te verdelen.De eerste,tweede en vierde kapel ge ven een chronologisch overzicht.In de eerste wordt de geschiedenis van het Markizaat sedert de oprichting behan deld: zoals bekend vindt het Markizaat zijn oorsprong in de verheffing Maximiliaan van Bourgondiëstadhouder van HollandZeeland en Utrecht,tot Markies van Veere.Deze ver heffing had ook politieke implicaties: door deze verhef fing was de markies permanent de eerste edele en had uit hoofde van dien recht op zitting in de Staten van Zeeland. Vooral dit aspect speelt door de verdere geschiedenis. De Staten van Zeeland waren bevreesd voor inmenging in interne zaken door willekeurige kopers van het markizaat in de toekomst trachtten zich hiertoe in te dekken door een eigen interpretatie van de rechten van de markies en zo mogelijk afschaffing van het markizaat. In 1650 smaakten zij de voldoening de vertegenwoordiger van de Eerste Edele,Johan de Knuyt de deur te kunnen wij zen. Gedurende Stadhouder Willem III stond men opnieuw vertegenwoordiging toe,maar na diens overlijden trachtte men voorgoed het probleem op te lossen door de zogenaamde devassalagehet opheffen van de leenroerigheid van de ste den Veere en Vlissingen.Onder Willem IV trad evenwel weer herstel op en eerst in 1795 kwam definitief een ein de aan het markizaat.De band met het Huis van Oranje bleef echter bestaan tot aan de dag van vandaag en het was dan ook een bijzondere gebeurtenis dat Hare Majesteit Koninging Beatrix bereid was de tentoonstelling te openen. In een fraai uitgevoerde gids worden niet alleen de ten toongestelde reproducties verantwoord maar er is ook een historisch overzicht van de lotgevallen van het markizaat opgenomen.Een aantal interessante stukken is onder de illustraties opgenomen.We kunnen de lezers deze tentoon stelling van harte aanbevelen.Hij is geopend tot eind september op werkdagen van 9-17.00 uur alsmede zaterdag en zondagmiddag van 14.00-17.00 uur. 30

Nehalennia | 1981 | | pagina 32