gelukt was,blies de wind met zoo een grote kracht tegen het dak van die schuur dat haast alle pannen er afvlogen.Er was geen sprake van dat er een deur open kon zonder een massa schade te doen aan de da ken.Er zat niets anders op dan het rijtuig buiten te laten staan.Het moest daartoe met zakjes zand vol getast worden om omwaaien te voorkomen en met vele touwen aan de boomen vast gesjord worden om 't weg rijden te voorkomen.Ten gevolge van 't slechte wa- terdrinken dat nog al eens voorkwam was er in Ril land een hevige typhusziekte uitgebroken,ook in de Bathpolders kwamen verschillende gevallen van typ hus voor,vooral op Zuidhof.Ter verpleging van deze patiënten waren een paar ziekteverpleegsters in de gemeente aangenomen.Met deze zusters moest de knecht van de heer Koning dagelijksch op en neer rijden.En nu wilde het geval dat juist 't rijtuig van één dezer reisjes was thuisgekomen.De storm loeide intussen voort tot een orkaankracht. Zoodat alvast ieder zijn meubeltjes en etenswaren en drinkwater naar boven droeg.Af en toe gingen wij kijken of 't water nog steeds vloeide,en steeds werd het verontrustender.Wij maakten de paarden los en 't rundvee eveneens.Op 't eerste sein van dijk doorbraak moesten ze aan de Separatiedijk worden gedreven.Allen zaten in een geweldige spanning te wachten op 't geen zou gaan gebeuren.Plotseling kwam een zoon van dijkbaas Kalle de hoeve opgesneld, hij was doornat.Hij kwam hulp vragen daar 't huis dat op de Rattekaai stond ging instorten.Ook lag hier nog een zieke dochter van Kalle te bed. Gelukkig voor de man dat er het vast spoortje naar de haven lag,want de grond onder dit spoor was al weggeslagen maar de rails hingen nog in de lucht. Hij kon zich aan deze rails vastklemmen en zoodoen de de dijk bereiken.Zoodra hij ons verteld had hoe de zaak met hun huis er bijstondlieten wij een paar man bij de paarden en 't vee en besloten met een man of tien 't rijtuig er naar toe te trekken. 8

Nehalennia | 1982 | | pagina 10