Later zou hij burgemeester van Vlissingen worden welk ambt hij 28 jaar bekleedde. In die tijd was Vlissingen een welvarend handelsstadje en aan één van haar havens liet Mr. Anthonie Pieter een schitterend koopmanshuis bouwen in 1733.Dit huis werd het fraaiste koopmanshuis van Vlissingen en als zodanig is het later niet meer overtroffen. Architekt Van weinig huizen in Vlissingen is zowel de opdrachtge ver als de architekt bekend.Bij het Van Dishoeckhuis is dit echter wél het geval.De architekt is namelijk de bekende Antwerpse bouwmeester/beeldhouwer Johan Pieter van Baurscheit de Jonge (1699-1768)Zijn vader J.P.van Baurscheit sr. was een vermaard Zuid-Nederlands beeld houwer Hoewel men werken van deze beide meesters in geheel West-Europa aantreft,is het Van Dishoeckhuis iets zéér bijzonders.Vergelijking van dit pand met bijvoorbeeld Antwerpse bouwwerken van de hand van Johan Pieter jr. leren ons dat er typische kenmerken aan het Van Dis hoeckhuis zijn waardoor het van de Antwerpse bouwwer ken verschilt,o.a. de ingangspartij met een bordes ervoorterwij 1 de Antwerpse een typisch Zuid-Neder landse plattegrond hebben met een inrijpoort en een cour 2).Het Van Dishoeckhuis wordt ook als één van de vroegste bouwwerken van Van Baurschei jr. beschouwd. Deze was de voornaamste propagandist van de nieuwe Franse stijIvormen.In de beweeglijke barokke toepassing van de Lodewijk XIV motieven valt de nadruk op de ver tikaal gerichte middenas. Betekenis als monument. "Ons land is arm aan belangrijke voorbeelden van architektuur uit het tijdperk van de Barok.Over ge heel Europa treft men* talrijke 18e eeuwse kloosters en kastelen in kenmerkende wijdse aanleg van die tijd aan.Bij onze grenzen houdt deze architektuur echter 3

Nehalennia | 1982 | | pagina 5