JAN DE PRENTENKNIPPER IN WEST - ZEEUWS VLAANDEREN door Joke en Jan Peter Verhave In Nehalennia No.43 stond onlangs een artikeltje van Rinus Willemsen over Jantje de Prentenknipper dat gebaseerd was op het boekje van Dr.J.de Hullu, "Uit het leven van den Cadzandschen landbouwer in vroeger dagen" (1937) Het was een man die van 1834-1880 rondtrok over de Zeeuwse eilanden en zijn kost en inwoning verdien de met het snijden van prenten uit papier.Hij kleurde ze met waterverf,zo aardig dat ook nu nog vele Zeeuwen trots zijn er één te bezitten. In 1967 en 1968 zijn er in Wemeldinge en in Veere tentoonstellingen van zijn knipsels gehouden en daar door zijn er nu zo'n 120 mensen en musea in en buiten Zeeland bekend,die samen ongeveer 180 werkstukken van voorouders hebben geërfd of van andere bezitters overgenomen.Die lijst van namen is vast en zeker on volledig!! Omdat wij enkele tot nu toe onbekende knipsels in of afkomstig uit West Zeeuws Vlaanderen konden localiseren, leek het ons aardig iets meer over zijn werk in dit deel van Zeeland te vertellen. Jan maakte knipsels in allerlei maat en van diverse kwaliteit.Ze zijn door het lettertype en de details van voorstellingen meestal vlug herkenbaar. Maar alleen door de naam van een boerderij of een gastvrije bewoner weten we zeker of de knipsels in Zeeuws Vlaanderen gemaakt zijn.Overigens onderschei den ze zich nauwelijks van die op Beveland of Walcheren.De grote knipsels stellen vaak hofsteden of voorname buitenplaatsen voor,andere hebben een zinnebeeldige voorstelling of zijn huwelijksgedenk stukken.Maar kerkboekprentjes heeft hij toch wel het meest gemaakt.Ze zijn ongeveer 9x6 cm. en bevatten één of twee bijbelse of zinnebeeldige onder- 33

Nehalennia | 1982 | | pagina 35