De dikte van de muren werd 5 steens of ruim 90 cm. Aan deze poort werd een 2 m lange borstwering en een wachthuisje gemaakt.Ook het gat in de dam voor de Keethil moest dat jaar worden hersteld. Zeerovers In de stadsresoluties is meerdere malen sprake van zeerovers.Het doet merkwaardig aan dat deze in de Zeeuwse binnenwateren opereerden.Vermoedelijk wer den hiermee Spaanse soldaten bedoeld,die schepen kaapten en voor korte plundertochten aan land gingen. De buit was belangrijker dan het militaire voordeel van deze operaties. De Zeeuwse Admiraliteit (Marine) besloot in 1621 na het Twaalf jariq Bestand de veiligheid van de binnen wateren te garanderen door het stationeren van 14 schepen en een jacht in de Zeeuwse wateren. Het merendeel van de schepen kwam op de Westerschelde te liggen.In de buurt van Tholen patrouilleerden drie schepen,namelijk bij Vianen op Duiveland, Yersekendam en het Lodijksegat.Vermoedelijk waren deze kleine oorlogsbodems met ca. 30 koppen bemand. Een ooggetuige van de inname van Steenbergen in 1622 heeft het opereren van de Spanjaarden op de Zeeuwse wateren beschreven. "Oock hebben sij aireede eenighe van de sloupen, dewelcke sij op wagens gebracht (meegenomen) hebben, in't water,van meninge de vaert tussen Holland en Zeeland onvrij te maecken.De matroosen meenen dat haer dit abuysieren (krijgslist) becomen sal gelijck den hont den worst dede" Ook bij de slag op het Slaak tussen Oud- en Nieuw- Vossemeer en St.Philipsland bleek hoe makkelijk de Spaanse schepen de wateren rond Tholen konden be reiken.Men moet hierbij bedenken dat Zuid-Beveland eerst in 1867 door de spoordam met Brabant werd verbonden. Angst voor zeerovers had ook een inwoner uit St.Maartensdijk.Hij verborg in 1622 zijn geld in de 15

Nehalennia | 1983 | | pagina 17