TEN GELEIDE In het voorjaar van 1984 viert de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn vierde lustrum. Het bestuur van de Werkgroep en de Redactie van Nehalennia be sloten voor die gelegenheid een speciaal themanummer van Nehalennia uit te brengen. In dit themanummer geeft een viertal auteurs een nadere uiteenzetting van de interpretatie van het begrip 'Zeeuwse Cultuur' op voor hun bekende ter reinen. Na enige discussie hebben wij als titel 'Elementen van de cultuur in Zeeland' gekozen. Op deze wijze is er ruimte geschapen om ook een bijdra ge op het gebied van het dialect te kunnen opnemen. Vanaf 1964 delen de Werkgroep Historie en Archeologie en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek het tijdschrift Nehalennia. Over 'het Zeeuwse in de Zeeuwse cultuur' is in verband met de museale doelstellingen reeds eerder discussie gevoerd binnen het Zeeuwsch Ge nootschap. Aan het eind van de jaren veertig en in het begin van de jaren vijftig deed de opvatting opgeld dat alleen dat 'Zeeuws' is wat in Zeeland is gemaakt of gevonden dan wel een Zeeuwse voorstelling tot onderwerp heeft. Deze opvatting is inmiddels verworpen. Het huidige uitgangspunt is dat de cultuur in Zeeland gevormd is door invloeden uit de omringende lan den, uit de landen van Europa en die uit overzeese gebiedsdelen waar han delscontacten mee bestonden. 'De Zeeuwse cultuur' omvat het geheel van deze invloeden en het museale bezit moet een beeld geven van het rijke cul tuurleven dat hieruit ontstond. Een en ander is breder omschreven in het Beleidsplan van het Genootschap dat in 1980 in het Archief werd gepu bliceerd (p. XVII-LXI, in het bijzonder p. XXIX-XXXI). Deze themabundel heeft niet tot doel de discussie 'wat is echt Zeeuws' weer te beginnen. Neen. Het beleidsplan verwoordt algemene doelstellingen en geeft enige voorbeelden, waaruit de invloeden van elders op de cultuur in Zeeland moge blijken. Het bestuur van de Werkgroep meende deze (en mogelijk andere) voorbeelden nader te moeten onderbouwen. Vier auteurs hebben aan het verzoek van het bestuur van de Werkgroep om hun mede werking hieraan te verlenen voldaan. Het resultaat van hun werkzaamhe den rond het genoemde thema ligt voor u. Het bestuur spreekt de hoop uit dat nog vele andere belangstellenden voor 'het Zeeuwse element' in de cul tuur van Zeeland mogen volgen. Er zijn nog tal van onontgonnen gebieden! Rest mij nog een woord van dank uit te spreken aan de auteurs, die belange loos hun medewerking verleenden en verder aan degenen die zich ingezet hebben om deze bundel op tijd te laten verschijnen. Namens het bestuur van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de redactie van Nehalennia drs. R.C. Hol, secretaris Middelburg, 7 maart 1984 5

Nehalennia | 1984 | | pagina 25