OP ZOEK NAAR HET 'ZEEUWSE KARAKTER' door J.J. Tevel VRAGEN VOORAF Wat zijn Zeeuwen? Wie het antwoord weet mag het zeggen! Maar mis schien is dat antwoord zó gecompliceerd dat het, na vele overwegingen en omwegen, toch moet luiden: we weten het niet precies. Of: met een ant woord kan men vele kanten op. Er lopen zelfs mensen rond die glashard ontkennen dat er Zeeuwen zijn. Zij hebben daar natuurlijk wel argumenten voor. Maar dan nog is het op zijn minst gewenst navraag te doen naar de cri teria die zij toepassen. Zo die er zijn lijken zij voor discussie vatbaar. Mis schien kan een kleine speurtocht door de literatuur de zoeker naar de Zeeu wen verder brengen. Laten we althans een poging tot meer klaarheid onder nemen. Zeeuwen: is het meer dan een verzamelwoord voor mensen die wonen in het zuidwestelijk deel van Nederland, op de voormalige eilanden in een Delta die na processen van eeuwen de vormen zoals wij die nu kennen heb ben gekregen en waar ook de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen bij moe ten worden geteld? Moet iemand die zich Zeeuw noemt aan bepaalde eisen voldoen en zo ja, welke zijn die dan? Is men Zeeuw door geboorte in de provincie Zeeland? Moet men op in Zeeland geboren en getogen ouders en grootouders kun nen wijzen? Wanneer mag je komend van 'buiten'jezelf Zeeuw noemen? En wie maakt dat eigenlijk uit? Moet je als Zeeuw over bepaalde karakter eigenschappen beschikken om je zo te kunnen noemen? Of zijn er andere factoren die een rol spelen zoals b.v. de taal, de mentaliteit? Aan dit rijtje vragen zouden er zonder veel inspanning meer kunnen wor den toegevoegd. En op elke vraag zijn beschouwingen te leveren-zonder dat men veel verder komt. Wel zal iedere discussiant in het oog moeten hou den dat het spreken over (duidelijke) groepskenmerken die al spoedig ten deren in de richting van een 'volkskarakter' een riskante bezigheid is: niets is zo pluriform als de mens, zelfs als men in redelijkheid en met voorzichtig heid mag zeggen dat afkomst en milieu factoren zijn die het voorkomen van zekere groepskenmerken in de hand kunnen werkenMaar dat geldt vooral voor gesloten groepen. En de vraag is juist of de in Zeeland wonende men sen als een gesloten groep kunnen worden beschouwd. DENAAM Na deze grotendeels uit vragen bestaande inleidende opmerkingen kan het beste bij het begin worden begonnen, d.w.z. bij de naam. In zijn Beschrij ving van Zeeland uit de Tegenwoordige staat der Vereenigde Nederlanden (1751) geeft Isaak Tirion een verklaring van de naam, zich daarvoor beroe pend op de Kroniek van Zeeland van Van Boxhorn (1644). 'Men meent', schreef deze, 'dat de Zeeuwen met de Batavieren in ouder- 34

Nehalennia | 1984 | | pagina 54