dom gelijk gesteld moeten worden, als die beide afstammelingen van de Kelten of Combren, en dus voor een en hetzelfde volk te houden zijn. Dat de Taxanders of Toxanders deeze eilanden bezeten hebben is het thans meest aangenomen gevoelen; gelijk ook dat Saxers, Noormannen en Su- even mede op dezelve genesteld hebben, en Zeeland van de overstroomin- ge dier volken, welke Holland ondergaan zijn, niet vrij gebleven zijn'. Van een groep onder de oudste inwoners van Zeeland is wat meer te zeg gen, n.l. de Sueven. Dat was een Germaanse volksstam in Brandenburg die onder de Romeinse keizer Honorius (384-423 na Christus) door de Westgo- then werd verjaagd, verder Duitsland in, naar het latere Frankrijk en ook naar wat we nu maar de Zeeuwse eilanden zullen noemen, dit 'onder het be drijven den allerschrikkelijkste verwoestingen'. Maarzij handhaafden zich hier, "t geen waarschijnlijk gelegenheid gegeven heeft, dat de, metterwoon aldaar geblevene, Sueven, bij verzetting der letter E allengskens Seuven en Seeuwen genaamd zijn'. Overigens hebben de Sueven rond 450 moeten bukken voor het geweld van de Friezen die de Zeeuwse eilanden in hun macht kregen. De Sueven bleven hier wonen. Maar in 881 heeft de Deense koning Godefried hen 'genoeg zaam uitgeroeid'. De veronderstelling is dan dat inmiddels een 'ver menging' had plaats gevonden met andere hier levende stammen. SeLANDI +- Selanders Afb. 1. Salandi-Selanders (begin 17eeeuw). RAZ, Hist. Top. Atlas Zelandia Illustrata II. 891. Foto Rijksarchief in Zeeland. 35

Nehalennia | 1984 | | pagina 55