Johannes, voor Godefridus Udemans, Jean de Labadie en Bernardus Smij- tegelt, waarom velen zich juist hier aangesproken vonden (en vinden!) door een leer die zo sterk de nadruk legt op de waarde van het persoonlijk ge loofsleven, die grote nadruk legt op de straffende hand Gods in het leven van mensen die van zichzelf doemwaardig zijn... Meertens heeft in zijn studie De Zeeuwen (1938) aan het religieuze aspect eveneens nogal aandacht besteed. Eén van de meest sprekende eigenschap pen van het Zeeuwse volk noemt hij 'het gevoel van een grote afhankelijk heid van de Schepper, dat juist de Zeeuwen bereid maakte tot de aanvaar ding van het leerstuk der uitverkiezing'. Meertens wijst enerzijds op de ex treme kanten van een 'ontspoorde' bevindelijkheid en anderzijds op 'veel lieflijks' in de waarachtige mystiek. ZIJ DIE ZEELAND VERLIETEN Er is wel eens gezegd dat Zeeuwen Rotterdam hebben gemaakt tot wat het is geworden - zoals Friezen Amsterdam in de vaart der volkeren zouden hebben opgestoten. Het lijkt in beide gevallen heel sterk overdreven. Maar een feit is dat in (economisch) benarde tijden zoals rond de laatste eeuwwis seling zeer veel inwoners van deze provincie hun toekomst en die voor hun kinderen aan de Nieuwe Waterweg hebben gezocht (en dikwijls ook gevon den). Zeeuwen vind je overigens overal. In enkele grote steden in de Rand stad bestaan nog altijd Zeeuwse verenigingen. Of zij een bloeiend bestaan leiden? Je hoort er nauwelijks iets van. De gemiddelde leeftijd van de leden ligt hoog, 'jong bloed' is er niet of nauwelijks. Op onnavolgbare wijze heeft in het bekende Zeeland-nummer van Maatstaf Zeeland waarom daarom (1970) VN-hoofdredacteur Rinus Ferdinandusse zijn Zeeuwse afkomst beschreven in Op de barkeeper beschouwd'Ik ben nou vier dagen in Am sterdam, zei hij, en ik maak op niemand enige indruk als ik zeg dat ik een Zeeuw ben. Goed af en toe kijkt iemand tersluiks naar mijn voeten of ik toevallig zwemvliezen heb, maar verder niks. En ik zal u zeggen hoe dat komt. Omdat er veel te veel Zeeuwen uit Zeeland vertrokken zijn en de rest van het land geïnfiltreerd hebben. Niet op hoge posten, dat niet. Net onder de top, net onder de directie zitten altijd een paar Zeeuwen. Zeeuwen vind je overal in Nederland op belangrijke posten, maar niet op de achtergrond. Als vandaag alle Zeeuwen stierven, zakte het hele bedrijfs leven in ons land in elkaar'. DE TAAL De taal die mensen spreken kan een samenbindend element zijn. De ge schiedenis leert dat saamhorigheid, samenbinding, het ontdekken van een eigen identiteit, het zich bewust worden van een eigen en gezamenlijke cul tuur nauw verband kunnen houden met de taal als een door iedereen in de groep begrepen en gebruikt voertuig van gedachten en idealenEr was en er is een Friese taalstrijd - om van de strijd der Vlamingen tot vandaag de dag maar niet te spreken. In Zeeland worden vele dialecten gesproken - van een Zeeuwse taal is nochtans geen sprake. Dr. Hendrika C.M. Ghijsen is de samenstelster van het Woordenboek der Zeeuwse dialecten - en het is treffend hoe de gebrui- 44

Nehalennia | 1984 | | pagina 64