dierbaarste en meest gewenschte van zyne milde zegeningen en gunst bewyzen hoe langer hoe meerder gelieve te overestorten en te bekronen tot in lengte van dagen.Toegeeygent door den binder van dit voor tref felyk en heerlyk werk (waar van 'er maar tien exemplaren gedrukt op dit groot atlas formaat in den wereld zyn) zyn weledele gestrenges zeer ootmoedige en nederige dienaar Swenonius Mandelgreen,Upsalo Suecus.Binnen Middelburg in Zeelad,dezen eersten January MDCCXLVII." Ook hier een uitvoerige opdracht van de binder,ter wijl bovendien de gebonden werken in de omstandige loftuiting-in-één-zin betrokken worden.De toevoeging aan het slot is het bewijs dat Mandelgreen uit Zweden kwam,en wel uit Uppsala. Op grond van de gebruikte stempels zijn drie andere ongesigneerde en ongedateerde banden aan Mandelgreen toe te schrijven.Twee ervan bevinden zich in de Koninklijke Bibliotheek en een derde maakte deel uit van een bruikleen van boekbanden die de KB onlangs van het Amsterdamse Rijksmuseum mocht ontvangen. Als eerste kunnen de vier folio-banden om Joh.Wilh. Weinmann's Taalryk register (Amsterdam,1736-1748) genoemd worden.16) Ze zijn precies gelijk gebonden en versierd en het is mogelijk dat ze als present voor een belangrijk personage gediend hebben en meteen na voltooiing van de reeks in 1748 gebonden zijn.De platversiering (afb. 3) is van dezelfde soort als die op de Brusselse banden en onze miniatuur-boekenkast.Bijna alle afgedrukte stempels zijn ook op de Brusselse banden terug te vinden, maar een tekst is ditmaal niet aangebracht. Die is als het ware vervangen door een zwart gekleurd kader direkt om het daarbinnen gelegen patroon van elkaar doorsnijdende linten met ranken heen. Een groot deel van de "Brusselse" stempels is ook te zien op de gemarmerd kalsleren band (afb. 4) om Iacob Cats "Alle de wercken" (de editie in folio 14

Nehalennia | 1984 | | pagina 16