naar een gezonken schip).Op deze tentoonstelling werd een overzicht gegeven van het historisch bromen materiaal waarop het onderzoek naar het V.O.C.-schip is gebaseerd.Daarnaast was een keuze uit interessant vondstmateriaal te zien dat het afgelopen seizoen uit het wrak te voorschijn was gehaald.In 1983 werd echter door vandalisme - "schatgraven" met sleepnetten - vrij veel schade aangericht aan het gedeeltelijk boven de zeebodem uitstekende schip.Gelukkig was een gave grenehouten kist met een inhoud van rond de vijfduizend munten voordien veilig geborgen. Volgens drs.H.W.Jacobi van het Koninklijk Kabinet voor Munten en Penningen gaat het om een paar duizend gouden Hollandse dukaten (geslagenin 1729) en een groot aantal zilveren munten,voor het merendeel Mexicaanse realen van acht.Een bescheiden aantal munten is van Peruaanse afkomst.De muntvondst lag verpakt in lagen turf. ZAAMSLAG (gemeente Terneuzen) In verband met een uitbreidingsplan voor de kern Zaamslag is een proef- opgraving verricht op de voorburcht van de "Torenberg" gelegen aan de Zuidoostkant van het dorp Zaamslag. De torenheuvel zelf staat met de overblijfselen van een rondlopende gracht op de lijst van wettelijk beschermde monumenten.Aangezien op de (niet bescherm de) voorburcht een boerenwoning en verschillende bedrijfgebouwen stonden (onder andere een monumen tale schuur van een zeldzaam hoog type),is dit gedeel te van het voor Zeeland zo historisch en archeologisch waardevolle complex uit practische overwegingen des tijds niet op de monumentenlijst geplaatst. Op 1 februari werd de prachtige schuur echter door een zware storm geheel verwoest.Toen eerst werd het algemener bekend dat de gemeente Terneuzen het ter rein inmiddels onteigend had met het doel er een woonwijk met een zeventigtal huizen op te bouwen. Men kan zich nu slechts afvragen wie op deze "onzalige gedachte is gekomen en welke instanties er klakkeloos

Nehalennia | 1985 | | pagina 19