ARCHEOLOGISCH NIEUWS Uit: Jaarverslag 1983 van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (Amersfoort) Provinciaal Archeoloog Zeeland J.A.Trimpe Burger Kantoor en Provinciaal Depot voor Bodemvondsten Balans 17 4331 BL Middelburg tel.01180-23732 ALGEMEEN In de herdenkingsbundel ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen 1769-1969 schreef prof.dr.C.A.van Swigchem destijds een belangrijk artikel over "200 jaar monu menten van bouv/kunst in Zeeland;wat verdween en wat behouden bleef voor het heden en voor de toekomst" Onder een luchtfoto van de 9e-eeuwse burg van Souburg lezen we: "Een uitbreidingsplan is ontworpen, dat dwars over deze historische plaats heengaat en zelfs in vormgeving met de historische plaats geen rekening houdt.Een stedebouwkundige blunder,die men in onze tijd niet meer voor mogelijk zou houden". De omstandigheden veranderden in Souburg echter snel. De bouw van een gepland winkelcentrum op het burg terrein van Souburg ging niet door.Het ziet er nu naar uit dat de ringwalburg ooit nog eens gerecon strueerd wordt of althans een waardiger bestemming zal krijgen.Helaas behoren de stedebouwkundige blunders in Zeeland kennelijk nog niet tot het ver leden en is de opmerking van prof. Van Swigchem - zo deze gelezen werd - voor kennisgeving aangenomen. In Kapelle (Zuid-Beveland) wordt een woonwijk aange legd tot aan de uiterste rand van een (beschermde) vluchtbergterwij 1 op een steenworp afstand een park is geprojecteerd.Met een kleine omzetting was het mogelijk geweest de berg met zijn voorburg als waardevol (te restaureren) cultuurmonument in een groenvoorziening op te nemenI Nog groter is de misstap in het Oost-Zeeuws-Vlaamse Zaamslag waar de gemeente Terneuzen een complete 3

Nehalennia | 1985 | | pagina 5