vleugellans uit de Byland 1) Dit exemplaar heeft grotere vleugels. Verder kan een zwakke verwantschap met een lanspunt uit Nijmegen 2) worden opgemerktDeze heeft echter geen groefversiering op de schachthuls. De datering der vleugellansen blijft nog een moei lijke zaak.Verreweg de meeste zijn baggervondsten, door de gunstige conserveringsomstandigheden in redelijke tot goede staat bewaard gebleven 3) De vleugellansen met groefversiering op de schacht huls stammen uit het einde van de 8ste en 9de eeuw en misschien nog uit de 10de eeuw. Een datering van de vleugellans van Oostkapelle in het tijdvak van het einde van de 8ste -9de eeuw lijkt het meest waarschijnlijk. De vleugellans uit Oostkapelle is door de vinder geschonken aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De bijl (afb.2)gevonden in het voorjaar van 1985. Aan het boveneinde - gezien de richting van de lijn van de snede - is de corrosielaag afgebrokkeld en de metalen kern vrijgekomen.Gezien het nogal rechte einde van deze kern is bij de restauratie dit einde recht gemaakt.Toch moet niet helemaal uitgesloten worden dat dit deel gebogen eindigdezoals bij vrij wel alle bijlen van dit type het geval is. De grootste breedte van de bijl bedraagt 11.5 cm, de lengte van de snede 20 cm.De rug van de schacht huls meet maximaal 3.2 x 4.2 Cm.Het gewicht in gerestaureerde toestand is 375 gram.Het oorspron kelijke gewicht zal hier vermoedelijk niet veel van hebben afgeweken. De in Oostkapelle aangetroffen bijlvorm komt voor als linker of rechter kantrechtbijl met asymmetrisch snedeprofiel en als gewone timmermansbijl met sym metrisch snedeprofiel.Tot de laatste groep behoort ook de bijl uit Oostkapelle. Voor zover tot nu toe bekend is komt dit bijltype 17

Nehalennia | 1985 | | pagina 19