Tegenwoordig is een koppel zeventiender stenen met een doorsnede van 1.50 m. vrij gebruikelijk. Bij een omtrek van 1.80 m. zou de diameter van deze steen 57 cm. zijn. Gezien de ligging van Oud-Strijen,dat door de bedij king van Nieuw-Strijen in (1310) een binnenpolder werd,moet hier sprake zijn van een windmolen. De verpachting van de molen leverde de stad in de 15de eeuw jaarlijks tussen de 6 en 10 op. In de volgende eeuw zijn de pachtsommen hoger. In het laatste jaar dat de molen draaide,werd deze voor 25 aan Adriaan Marinuszn. verpacht.De molen was juist door Anthonius Jansenmolenmaker te Bergen op Zoom hersteld.De eerste twee termijnen werden in februari 1575 betaald.De laatste termijn ontving hij in 1577/78.De molen bestond toen al niet meer.De rebellen"(geuzen) staken op 28 april 1576 de brand erin.Ook deze molen is nooit herbouwd. Waar deze in de Oud-Strijenpolder heeft gestaan is niet bekend. DE MOLEN "AN DE STEDE" Deze werd ook wel de molen "an de veste" genoemd. Hij werd vóór 1452 gebouwd en heeft waarschijnlijk de grote stadsbrand van 1452 overleefd.De stadsreke ningen vermelden dat in 1493/94 een in Dordrecht gekochte molensteen werd geplaatst en twee jaar later de standerd werd vernieuwd. Dit maalwerktuig is tussen 1499 en 1538 verdwenen en mogelijk vervangen door de getijmolen bij de haven. DE MOLEN TE ENDEWEGE Vermoedelijk stond deze molen bij de kruising van de Zuid Oudaan en het Hertenkamp.Op de bekende stads plattegrond van Jacob van Deventer van ca. 1570 is op deze plaats een standerdmolen te zien.Aan deze molen zal de Molenwegthans Hertenkamp en de veld naam Molenhoek hun naam hebben ontleend. 7

Nehalennia | 1985 | | pagina 9