DE HERKOMST In het begin van de zestiende eeuw was Antwerpen de voornaamste plaats waar muntgewichten vervaardigd werden.Met de Tachtigjarige Oorlog veranderde echter alles.Nadat in 1585 Antwerpen gevallen was voor de Spanjaarden,vluchtte een deel van de bevolking naar de Noordelijke Nederlanden.Onder de vluchtelingen waren veel kooplieden en ambachtslui. Middelburg was een van de steden die van de toe stromende bevolking profiteerde.Dat er maar enkele van hen zich blijvend vestigden komt doordat Middelburg niet de funktie van Antwerpen overnemen kon.Die rol verkreeg Amsterdam in de zeventiende eeuw. Om het verschil aan te tonen: van Amsterdam zijn ongeveer 60 makers bekend/evenveel als Antwerpen; van Middelburg zijn slechts 6 makers bekend. Een van de redenen tot vestiging in Middelburg zal ongetwijfeld het feit zijn geweest dat de meeste gewichtenmakers ook voor het in 1580 gestichte munthuis werkzaamheden verrichtten. Zo komt regelmatig de funktie van balansmeester voor. Dit hield o.a. een kontrole op de juistheid van de gebruikte balansen in.Ook leverden en repareerden ze balansen en gewichten. HET UITERLIJK Wanneer we een muntgewicht uit de zestiende of zeventiende eeuw bekijken,zien we aan de voorzijde een summiere afbeelding van de betreffende munt waarvoor het gewicht dient,en aan de keerzijde de initialen en het merk van de maker.Soms komt er ook nog een jaartal op voor.Als merk werd door de Middelburgse muntgewichtmakers het Zeeuwse wapen met daarboven het burchtje van Middelburg gebruikt. Dit is opmerkelijk omdat de gewichtenmakers in Antwerpen vrijwel uitsluitend het stadsmerk en de Amsterdamse makers soms het stadsmerksoms hun per soonlijk merk gebruikten. 35

Nehalennia | 1986 | | pagina 37