Alleen van Isaack Deelen is een gewicht bekend met een vrijstaande burcht.Dit gebruik van merken was verplicht gesteld door ordonanties van Philips de Schoone8-12-1499) en van Karei V(10-2-1509) Daarin stond o.a. dat alle gouden munten gewogen moesten kunnen worden met muntgewichten van de ijkmeester in het munthuis.(1) Deze muntgewichten moesten voorzien zijn van het wapen van de stad of van het land.Eerst na 1525 werden een of meerdere initialen gebruikelijk. Als materiaal voor het vervaardigen van muntge wichten werd geelkoper gebruikt en soms lood. In de achttiende eeuw veranderde de wijze van munten maken.De eerste muntpersen verschenen en de munten kregen daardoor een veel regelmatiger uiterlijk. Inplaats dat de muntplaatjes met de hand werden uitgekniptgebeurde dit nu met een machine. Ook liep de aanmaak van de diverse soorten gouden munten sterk terug.Hoewel er nog wel muntgewichten gebruikt werden,hadden ze niet meer dezelfde funk- tie als in de zestiende en zeventiende eeuw. Doordat de gewichtjes van vrij waardeloos materiaal vervaardigd waren en ze alleen een beperkte tijd een funktie vervuldenzijn de meeste dan ook in de loop der tijd kwijtgeraakt of weggegooid. En juist tegenwoordig worden ze nogal eens gevon den o.a. door het gebruik van metaaldetektors Hierdoor blijkt dat de verscheidenheid veel groter is dan tot nu toe werd aangenomen. Zo komen typen voor die geheel onbekend waren. Wat de circulatie van de muntgewichten betreft,is het opvallend dat de Middelburgse tot op heden vrijwel alleen in Zeeland gevonden zijn. De Antwerpse en Amsterdamse muntgewichten komen daarentegen wel over het hele land verspreid voor. Hieruit blijkt dat de omvang van de produktie van de Middelburgse muntgewichten toch vrij beperkt geweest zal zijn. 36

Nehalennia | 1986 | | pagina 38