DE VOSSEMEERSE POORT TE THOLEN door J.P.B.Zuurdeeg Bij graafwerkzaamheden in de Vossemeersepoort te Tholen zijn op 24 juni 1986 restanten blootgeko- men van de 1.40 m brede fundamenten van de stads poort.Deze poort,de laatste die op Tholen werd gebouwd,was veel minder indrukwekkend dan de 15de-eeuwse Westpoort te St.-Maartensdijkwaarvan de fundamenten in 1984 en 1985 zijn opgegraven. De Vossemeerse Poort zal niet meer zijn geweest dan een massief stuk muur met poortdeuren en vleu gelmuren om de aarden wallen te keren. In de Tachtigjarige.Oorlog tegen het eind van het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) gaf prins Maurits de stad het advies de houten stadspoorten door stenen poorten te vervangen. De Oudelandse Poort werd hierna in 1619 aanbesteed. De Vossemeerse Poort als vervanger van de twee houten poorten aan de noord- en noordoostkant van de stad werd eerst 14 jaar later gebouwd. In 1624 inspecteerde de vestingbouwkundige David van Orliens de Tholense versterkingen. Het voornaamste dat toen naar voren is gekomen, was de bouw van een stenen poort aan de noordkant van de stad.Uitvoerig is toen de plaats bestudeerd. Man werd het eens over een plaats in het gordijn of courtine (hoofdwal tussen twee bolwerken) bij het bleekveld en de schuttersdoelen (Doelweg) De aansluitende straten zouden zo recht mogelijk worden gelegd.Na deze beslissing werd de houten poort nabij de Kruittoren gesloopt. De nieuwe poort is echter eerst in 1632 gebouwd. Uit de stadsrekeningen van Tholen is op te maken dat de bakstenen muur mogelijk was opgesierd met natuurstenen banden of speklagen.Deze natuursteen was vermoedelijk afkomstig van gesloopte gebouwen 23

Nehalennia | 1986 | | pagina 25