te Reimerswaal,welke stad toen net door de laatste bewoners was verlaten.De houten ophaalbrug over de gracht kwam het jaar daarop gereed.In deze jaren is ook de straat de Vossemeersepoort aangelegd als verbinding tussen de Dalemsestraat en de nieuwe poort.De Grindweg is eerst in 1683 aangelegd (als kleiweg).Voordien liep de weg naar Oud-Vossemeer via de dijk langs de Eendracht. Toen de nieuwe poort en brug gereed waren,werd ook het gat in de wal aan het eind van de Verbrande- straat gesloten. Het zou tot 1882 duren voordat men hier weer via een brug de stad kon verlaten. Direkt na de opheffing van de vesting Tholen in 1814 is men begonnen met de afbraak van een bouw vallig deel van de Vossemeerse Poort en werd de houten brug vervangen door een aarden dam (1816) In 1850 is met toestemming van de minister van Oorlog de rest van de poort boven het maaiveld gesloopt.Nadien zijn hier ook de wallen afgegra ven en is de vest ten oosten van de Vossemeerse Poort dichtgeslibd en gedempt. Thans staat hier de brandweergarage. De Kruittorenstraat,die op de vestingwal ligt, ontstond aan het eind van de 19de eeuw toen hier de eerste woningen werden gebouwd.De acht huizen aan de dam door de vest buiten de Vossemeerse Poort zijn in 1933 en 1934 gebouwd. De aanleg van het deei van de Ten Ankerweg langs de brandweergarage naar de inmiddels verdwenen brug over de Eendracht en de doorbraak van de Kruittoren vonden plaats in 1953 als laatste schakel in de rondweg over de singels. 25

Nehalennia | 1986 | | pagina 27