inzamelen.Het voorstel van Ds. Peter in de vergade ring van 1 juli 1887,dat de diakenen voortaan ach ter in de kerk zouden gaan staan om te collecteren omdat anders de dolerenden dat zouden doen,wordt door de overige leden echter niet gesteund! Wel slaagt de "nieuwe" kerkeraad erin de pastorie in bezit te nemen. Bij het afscheid van Ds Peter namelijk neemt G.Geschiere de sleutels in ontvangst en vraagt aan de veldwachter (F.de Lissine) of die in de pastorie wil gaan wonen.De burgemeester geeft daarvoor zijn toestemming op 29 september 1887. Twee leden van de dolerende kerkeraad brengen nog in dezelfde maand een bezoek aan Ds. Dommisse,de aanstaande consulent na het vertrek van Ds. Peter. Zij willen met de nieuwe kerkeraad en de ringpredi- kanten tot een compromis komen.Hun voorstel houdt in dat de beide kerkgenootschappen beurtelings de kerk en consistorie zullen gebruikendat de pastorie niet door een synodaal predikant zal worden bewoond maar moet worden verhuurd aan de dolerende predikant en dat de tractementen gelijkelijk zullen worden verdeeld.(10) In de laatste vergadering waarin Ds. Peter aanwezig is,brengt Ds. Dommisse dit voorstel ter tafel, evenals zijn brief aan de dolerende kerkeraad. In die brief adviseert hij de dolerenden recht streeks in kontakt te treden met de kerkeraad der Hervormde Gemeente. Daarom besluit de kerkeraad zelf nu een afwachtende houding aan te nemen De dolerende kerkeraad toont hoe machtig ze is, door op Zondag 2 october Ds. Ulfers uit Domburg de toegang tot de consistoriekamer te weigeren.(11) De drie daarop volgende Zondagen wordt de ringpre- dikanten echter niets in de weg gelegd.Kerkvoogd P.Melis houdt dan op eigen gezag de kerk open om wanorde en onrust te voorkomen,in de veronderstel- 7

Nehalennia | 1986 | | pagina 9