MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE NIEUW PROJECT! Huizenbewoners en bewoningsgeschiedenis van Veere! Nu alle lopende projecten van de Werkgroep zijn voltooid wordt een nieuw project op stapel gezet.Na het verheugende resultaat van het onderzoek naar de oude huizen en hun bewoners te Middelburg hebben bestuur en ledenvergadering gemeend opnieuw een soortgelijk onderzoek te moeten entameren.Om een aantal redenen is de keuze daarvoor gevallen op Veere. In de eerste plaats omdat nu veel meer archiefmateriaal beschikbaar is en het onderzoek toch overzichtelijk blijft omdat het een kleine plaats betreft.Er is archiefmateriaal vanaf de zestiende eeuw en voor de late re tijd zijn de hoofdreeksenzoals transportacten en belastingcohieren tamelijk compleet bewaard gebleven. Een belangrijk aspect is ook dat in Veere veel huizen en straten ver dwenen zijn. Met dit onderzoek kunnen belangrijke historisch-topografische gegevens aan het licht worden gebracht en kan de plattegrond voor de zestiende eeuw worden gereconstrueerd. Boeiend is bovendien de omstandigheid dat het archiefmateriaal ook de voor-reformatorische periode omspant.Hierdoor krijgt men inzicht in het maatschappelijk leven in die tijd,de kerkelijke functies,de samenstelling van het hof van de Bourgondies e.d. Ook vallen verschuivingen in de soci ale positie van families in de loop van de tijd waar te nemen. Een zeer boeiend project dus,waarvoor wij gaarne vrijwilligers oproepen. De voornaamste arbeid zal bestaan uit het vervaardigen van fiches betref fende de overdracht van huizen met vermelding van de belendende percelen. Ieder die enige ervaring heeft met onderzoek kan daaraan meedoen,naar gelang zijn vaardigheid in het lezen van oud schrift voor een vroegere of latere periode. Als coordinator zal optreden de heer APrinsengemeentearchivaris van Veere.mr.W.Dirksendie reeds veel onderzoek betreffende Veere verrichtte, is bereid te adviseren.Het onderzoek kan zowel in het Gemeentearchief van Veere als in het Rijksarchief te Middelburg plaatsvinden. Voor aanmelding en nadere informatie kunt u zich wenden tot de secretaris van de Werkgroep de heer L.Zoodsma, Rijksarchief, St.Pieterstraat 38 4331 EW Middelburg tel. 01180-38920 UITGAVE TESTAMENT BOMMENEE! Na jaren van voorbereiding is het eindelijk zover,dat het Testament Bommeneehet handboek voor de bouw en waterbouwkunde van de Veerse stads- architekt Adriaan Bommenee (1685-1758) kan gaan verschijnen. Het Genootschap is bereid het in de serie Werken op te nemen en inmiddels zijn zoveel subsidies verworven dat definitief tot uitgave kon worden be sloten Dit is een welverdiende bekroning van de jarenlange arbeid van de voorbe reidingscommissie van de Werkgroep bestaande uit ir.W.Annema, B.Oele, dr.P.Scherfting. M.H.Wilderom en ondergetekende. Het is een boeiende uitgave met veel wetenswaardigheden over bouw- en 23

Nehalennia | 1987 | | pagina 25